Cinuçen Tanrıkorur Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 25 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Cinuçen Tanrıkorur Biyografisi


  [​IMG]

  Ud virtüözü ve bestekar Cinuçen Tanrıkorur, İstanbul'un Fatih ilçesinde doğdu. Kürdilihicazkâr makamından bestelediği sözleri Feyzi Halıcı'ya ait "Günaydınım" fantezi şarkısı ile "Köyde Sabah" isimli Hüseyni saz semaisi en tanınmış eserlerindendir. Ud icrasında, klasik Tanbur tavrına yakın, az mızrap vuruşuyla çok melodi elde etmeyi amaçlayan kendine özgü bir stil geliştirdi. Saim Konakçı ve günümüzün tanınmış icracılarından Gülçin Yahya ve Başak İlhan yetiştirdiği öğrencilerdendir.

  1987'de Konya Selçuk Üniversitesi Müzik Eğitim Bölümünü kurma görevini alır ve başarı ile tamamlar. Geleneksel mûsıkimize sırf bestekâr olarak değil, ayrıca kalemiyle de büyük hizmetler yapar. Çeşitli gazete ve dergilerde haftalık makaleler yayımlar. Bununla da yetinmez, “Müzik Kimliğimiz Üzerine Düşünceler (2. baskı "Türk Müzik Kimliği") ve “Biraz da Müzik (2. baskı "Müzik Kültür Dil") isimli kitaplarını yazar. Ölümünden sonra, "Saz Ü Söz Arasında -Cinuçen Tanrıkorur Hatıraları" (2002'de) ve çeşitli dönemlerde yayımlanan akademik yazıları İsmail Kara tarafından yayına hazırlanır ve “Osmanlı Dönemi Türk Mûsikîsi ismiyle 2003 senesinde basılır.

  Hayatı boyunca davetli olarak gittiği 22 ülkede resital, konferans ve seminerler verir. 1986'da Fransız Devlet Radyosunca LP'si yapılan ilk Türk sanatçısı ünvânını alır.

  Münir Nurettin Bey den sonra üstâd Yahya Kemalin şiirlerini en çok besteleyen ikinci bestekâr Tanrıkorurdur.

  Tanrıkorur 28 Haziran 2000 akşamı saat 19.40 da fânî hayata vedâ eder. Geride 505 beste ve kendine özgü bir üslup, tarz ve seviye bırakmıştır. Ölümünden sonraki yıllarda Türkiye de bütün değerler gibi kıymeti geç anlaşılır ve sağlığında hakkedip de görmediği ilgiyi görür. 2002 senesinde onun bestekârlığının 50. yılı anısına İstanbul, Ankara, Konya, Kütahya gibi şehirlerde çeşitli etkinlikler yapılır