Cinler kimlere görünür

'Sorularla İslamiyet' forumunda HazaN tarafından 27 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. cinlerin görünmesi
  cin insanlara görünür mü
  cin görünür mü


  Cinler hakkında sizin duyduğunuz ve bu anlamda anlatılan ve dillerde dolaşan olayların ispat edilmesi ve kanıtlanması mümkün değildir. "Belli bir süre bitkisel gıdalarla beslenince cinler görünürler, hayvansal gıdalar alınınca görünmezler" gibi ifadeler sadece söyleyen kişiyi bağlar ki, gerçekçi bir yönünden söz etmek mümkün değildir. Bu açıdan ciddiye almamak lazımdır.

  Günümüzde de bazı kimseler, özellikle cinlerle meşgul olanlar, onlardan bilgi ve haber aldıklarını iddia edenler, cinleri gördüklerini, seslerini işittiklerini söyleseler bile, bu mesele her zaman, herkes için kabil değil ve olmaz da... Yine Kur'ân'ın Cin Suresi'nde haber verdiği üzere, insanlar gibi cinlerin bir kısmı mü'mindir, bir kısmı da kâfirdir.

  Kâfir olanlar, Kur'ân diliyle şeytanlardır ve insanı sürekli, yoldan çıkarmaya çalışırlar, gece de rüyasına girerek birtakım kâbuslar görmelerine sebep olurlar. Fakat Müslüman olanların insanlara bir zararı olmaz.

  Ayrıca Sebe' Suresi'nde anlatıldığına göre, Süleyman Aleyhisselam örneğinde olduğu gibi, cinleri teshir etmek, bazı konularda çalıştırmak ve iş gördürmek mümkün olsa da, bu konu büyük ölçüde spekülatiftir.

  Bu arada cinler yaratılışları icabı her yere girebilirler, her yerde bulunabilirler, ancak bu durum, bizim cinleri görebileceğimiz anlamına gelmez. Bunu söyleyen insanların İslami yaşantıları da, bu meselenin İslami bir yönünün olduğunu göstermez. Çünkü dini konular, kişilere göre değil, başta Kur'ân ve Peygamberimizin sünnetleri olmak üzere asıl kaynaklara göre belirlenir.