Çinin Yüzey Şekilleri

'Ülkeler' forumunda zamaneanne tarafından 13 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


  1. Çindeki Yüzey Şekilleri


    Çinin Yeryüzü Şekilleri


    Çinin yüzey şekilleri birbirinden çok farklıdır. Batı kesimi, yüksek sıradağların kuşattığı kapalı havzalarla ve platolarla kaplıdır. G.'deki Tibet "platosu", B.'da Kara-kurum'un, G.'de Himalayalar'ın egemen oldukları yüksek (3 000-4 000 m) sıradağlardan oluşur,

    K.'den G.'e doğru uzanan bu sahanlıkları, B.'dan D.'ya doğru dört "basamağa" ayıran birbirine paralel engebeler keser. En kuzeyde olan "basamak" Kuzey-Doğu Çin'dir (Mançurya) ve üç sahanlığı birbirinden kesinlikle farklıdır: Büyük Kingan; Mançu ovası; Küçük Kingan ve Liaodong. G.'de Huang Hı "basamağı" Şaanşi ve Şanşi pla-tolarıyla Vutai Şan ve Taihang Şan sıradağlarını kapsar; Kuzey Çin ovasının ötesinde Şandong, ovanın deniz sahanlığıdır.

    K.'deyse, Kunlun (Karanlık Dağlar) sıradağlarıyla (6 000 m) sona erer; Kunlun dağlan da, 90° boylamının D.'sunda Tsaidam ve Çinghai havzalarına egemendir. Söz konusu iki havzayı K.'den sınırlayan Nan Şan sıradağları, Büyük Kingan'ın K.-D.'sunda yükselen Moğolistan platosunun güney kenarıyla devam eder. 90° boylamının B.'sında, Kunlun dağlan Tarım çanağının yanında yükselir. Tarim çanağını yaşlı Tien Şan (Tanrı dağları) sıradağları (7 000 m), K.'de Çungarya çöküntüsünden ayırır.