Çinin Gelenek Ve Görenekleri

'Ülkeler' forumunda Masal tarafından 14 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çinlilerin Gelenek ve Görenekleri Nelerdir


  Çin'deki Gelenek ve Görenekler  Çinli sosyologlara göre, Türklerin aile yapısında var olan anne, baba, büyükanne ve büyükbabaya saygı, el öpme geleneğinin ülkelerinde 2 bin 600 yıllık gelenek. Türklerin ve Çinlilerin aile bağlarının kuvvetli olmasını geçmişten gelen güçlü geleneğinden kaynaklanıyor.

  Çin - Ay Bayramı Gelenekleri

  Çin'in geleneksel Ay Takvimi'ne göre yılın 8. ayının 15. gününe denk gelen Ay Bayramı, Song hanedanından bu yana bin yılı aşkın süredir kutlanıyor. Aradan geçen sürede bayram kutlamaları çeşitli değişikliklere uğrasa da Ay Bayramı, Çinlilerin vatana, ulusa ve aileye bağlılığının simgesi olmaya devam ediyor. Şimdi sizlere Ay Bayramı kutlamalarındaki gelenekleri kısaca anlatacağız.

  Çinliler, Ay'ın Ay Bayramı gecesinde en yuvarlak, en büyük ve en parlak halini aldığına inanır. Dolunay, Çinliler için "birleşme"nin sembolü olarak kabul edilir. Dolayısıyla Ay Bayramı'nda bütün aile üyelerinin bir araya gelmesi geleneği hep korunmuştur. Bayram kutlamaları kapsamında Çinliler, ailece Ay'ı ve mehtabı seyreder, ay çöreği yer, sıcak ve mutlu aile ortamının tadını doyasıya çıkarır.

  Ay Bayramı, Hanların yanı sıra Dong, Miao, Zhuang, Dai ve Li gibi yaklaşık 20 etnik grup arasında da kutlanır. Bununla birlikte farklı etnik gruplar Ay Bayramı'nı kendilerine özgü biçimlerde kutlar. Örneğin Ay Bayramı'nda Donglar şarkı yarışmaları düzenler; Miaolar topluca dans eder; Zhuang kızları ise su üstüne fenerler bırakarak mutluluk diler.

  Çinliler için taşıdığı bu özel anlam nedeniyle Ay Bayramı, 2006 yılında Bahar Bayramı'nın içinde bulunduğu diğer altı geleneksel bayramla birlikte Çin'in ilk Ulusal Maddi Olmayan Kültürel Miraslar Listesi'ne dahil edildi. Ay Bayramı ve diğer geleneksel bayramların devletin koruması altına girmesini sağlayan bu uygulama, vatandaşların bayramlara ilgisini de büyük ölçüde artırdı. Geleneksel bayramlar, böylece daha büyük coşkuyla kutlanmaya, geleneksel kutlama etkinliklerine de daha fazla önem verilmeye başlandı.

  Ay çöreği, Ay Bayramı'nda kurulan sofraların vazgeçilmez unsurudur. Bu çörekler, aynı zamanda bayram sırasında karşılıklı ziyaretlerde eş, dost ve yakınlara verilen hediyelerin başında gelir. Şeker, iğde, kırmızı fasulye, jambon ve Hindistan cevizi ezmesi, ay çöreğinin hazırlanışında kullanılan geleneksel malzemelerdir. Ancak bugün bunlara tuzlanmış ördek yumurtası sarısı, meyve, kakao ve krema da eklendi.

  Çin'in Evlenme Gelenekleri

  Toprak yüzölçümü çok geniş olan Çin'in çok eski bir tarihi vardır. Evlenme gelenekleri de tarih boyunca değişimler gösterdi, ancak düğünlerde yaratılmak istenen görkemli, sıcak ve mutlu atmosfer öteden beri değişmedi.

  Eski Çin'de, evlenmek için "6 protokol" diye adlandırılan 6 madde vardı. Bunlar arasında evlenme teklif etmek için hediye verme ve gelini karşılama gibi maddeler bulunuyor. Eski Çin'de, bir delikanlı bir kıza aşık olduğu zaman, evlenme teklif etmek için kızın ailesine aracı gönderirdi. Erkek tarafı, aracıya bazı hediyeler vermenin yanı sıra, aracıyla kız tarafına bazı hediyeler de yollardı.

  O zamanlar aracılar iki tarafın isimleri, soyadları ve yaşlarının yazılı olduğu kartları karşılıklı olarak ailelere götürürdü. Eğer her iki taraf evlenme konusunda mutabık kalırsa, erkek tarafı kızın ailesini ziyaret etmeye başlardı. Erkek tarafından bir bayan uğurlu bir gün seçerek kızın evine giderdi.

  Kız tarafından da bir bayan damadı görmeye giderdi. Ancak, eski Çin'de kız kesinlikle evleneceği erkeği ziyaret edemezdi. Günümüzde bu durum tamamen değişti. Kızlar büyüklerinin eşliğinde erkeğin evine ailesini tanımak için gidiyorlar. Beijing'in bazı köylerinde, kız ve büyüklerinin erkek tarafını ziyaretlerinde yemek yemeyi kabul etmeleri delikanlıyı beğendiklerinin ifadesi olarak kabul ediliyor.


  Çin'in Panayır Geleneği

  Çin'deki panayırlar eskiden tapınaklarda düzenlenen bir tür ayin etkinliğiymiş. Zamanla ekonomi geliştikçe ve insanların temas ihtiyacı arttıkça, panayırlardaki ayin etkinliklerinin korunmasının yanı sıra, panayıra pazar işlevi de eklenmiş. Bu zamanlarda panayıra "panayır pazarı" deniyormuş. Gün geçtikçe panayır işlevlerinin arasında halkın eğlendirilmesi de yer almaya başlamış. Örneğin bu dönemde, halk dansları ve opera gösterileri de yapılırdı; ayrıca, el sanatlarıyla uğraşanlar ve işportacılar da panayırda iş yapmaya başladı. Böylece panayırlar daha şatafatlı oldu. Yakın çağlara gelinince, panayırlar dini rengini kaybederek ve tapınaklardan uzaklaşarak, bağımsız şekilde gelişmeye başladı. Bugünkü panayırlar ise Çinli vatandaşların Bahar Bayramı'nı kutladığı önemli bir mekan haline geldi.

  Şimdi Çin'in her yerinde panayırlar var; ancak en çok panayır kuzey kesimlerinde kuruluyor. Bahar Bayramı sırasında kurulan panayırlar genellikle bayramın arife günü başlar ve bayramın 7. gününde biter; en uzunu ise Çin Takvimi'ne göre 1. ayın 15. gününe kadar sürer. Başkent Beijing'deki her büyük parkta, bayram dolayısıyla panayır kuruldu. Bunların en ünlüsü ise Changdian Panayırı. Şehir merkezine en yakın panayır olan Changdian Panayırı'nın 400 yıldan fazla bir geçmişi var. Panayırın bulunduğu Liulichang semti, Beijing'in en yoğun geleneksel kültür atmosferinin görüldüğü mekanlardan biri. Bu semtte Çin hat sanatı ürünleri ve eski eşya satan dükkanlar, adeta birbirinin omuzuna dayanır gibi yan yana dizili. İnsanlar Changdian Panayırı'na gelince yeme içme, oyun ve alışveriş gibi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.