Çin'in Bitki Örtüsü

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 11 Eyl 2012 tarihinde açılan konu 1. Çinin Bitki Örtüsü Hakkında Bilgi


  Çin tarihi bir medeniyet, ortak kültüre sahip bir bölge ve Doğu Asya'da çok uluslu bir oluşum. Çin medeniyeti, yaklaşık 5 bin yıllık yazılı tarihi ile dünyanın en eski medeniyetlerindendir.

  Çinin Bitki Örtüsü


  Çin dünyada bitki kaynaklarının en zengin olduğu ülkelerden biridir. Toplam 30 binden fazla çeşit bitkiye sahip olan Çin dünyada bitkilerin en zengin olduğu

  Malezya ve

  Brezilyadan sonra dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Çinde

  yosun bitkileri 106 familyaya ayrılır ve dünyanın yosun familyalarının yüzde 70ini oluşturuyor.

  Pteridopihyte bitkileri 52 familya ve 2.6 bin tür olup, dünyanın aynı familyalarının yüzde 80ini ve türlerinin yüzde 26sını oluşturuyor.

  Çinde 8 bin tür tahta gövdeli bitki vardır. Bu arada, uzun gövdeli ağaç türlerinin sayısı 2 bin civarında. Dünyada toplam 12 familya, 71 cins ve 750 tür kabuksuz tohumlu bitki, Çinde ise toplam 11 familya 34 cins ve 240tan fazla kabuksuz tohumlu bitki türü vardır.

  Kozalaklı ağaçların toplam türü dünyanın aynı tür bitkilerinin yüzde 37.8ini oluşturur. Kabuklu tohumlu bitkiler dünyanın aynı familyasının yüzde 54ünü ve cinslerinin yüzde 24ünü oluşturmaktadır.

  [​IMG]

  Çinin ormanları iklim kuşaklarına göre kuzeyden güneye kadar, soğuk-ılıman bölgelerde kozalaklı ormanlar; ılıman bölgede kozalaklı ve geniş yapraklı karışık ormanlar; sıcak-ılıman bölgede yaprak döken ve kozalaklı ormanlar; astropikal bölgede yeşil geniş yapraklı ve kozalaklı ormanlar; tropikal bölgede sezon yağmur ormanları ve yağmur ormanları olarak bölünür.

  Bu arada astropikal ormanlar, çeşitliliği ve taşıdığı önem bakımından dünyanın aynı kuşağındaki diğer bölgelerin çok üstündedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Oca 2013