Çinin Bayramları

'Ülkeler' forumunda Masal tarafından 11 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çinin Dini ve Milli Bayramları
  Çin'de Kutlanılan Bayramlar


  Çin Ay Takvimi’ne göre, 5. ayının 5. günü Duanwu Bayramı ’dır. O gün en önemli yemek geleneği, Zong Zi yemektir. Zong Zi, yapışkan pirincin bambu veya saz yapraklarıyla sarılarak, ince iplikle üçgen konik veya yastık şeklinde bağlanmasının ardından suda pişirilmesiyle yenilen bir yemek türüdür. Çin’in çeşitli bölgelerinden insanların damak tadının farklı olması nedeniyle Zong Zi’nin hammaddeleri, yapımı ve tadı da farklıdır.

  Çin’in Ay Takvimi’ne göre, 8. ayın 15. günü Güz Ortası bayramıdır. Bayram akşamında dolunay en yuvarlak halinde olduğu için bu bayram “aile fertlerinin bir araya geldiği bayram” olarak da adlandırılır. Güz Ortası Bayramı akşamında aile fertleri aya tapınarak dolunayı seyrederlerken Ay Çöreği eksik olmaz. Ay Çöreği dolunaya benzeyen, tatlı ve lezzetli bir hamur işidir. Sıradan pideyle arasındaki fark, Ay Çöreği’nin üzerinde daima efsanedeki Aya Uçan Zhang’e benzeyen veya güzel çiçekler, dolunay, uzun ömür dileği gibi içerikleri bulunan figürler yapılır.

  Çin’in Ay Takvimi’ne göre yeni yıl, yani Bahar Bayramı , Çin halkının en görkemli şekilde kutladığı bir bayramdır. Bahar Bayramı kutlamaları arasında geleneksel yiyecekler de yer alır. Yeni yılın 15. gününe rastlayan Yuanxiao Bayramı’nın yiyeceği olan Yuanxiao, yeni yıl yiyecek geleneklerinin son safhasında yer alır. O gün her aile Yuanxiao yemelidir. Ancak, Çin’in kuzey ve güneyinde Yuanxiao’ya farklı adlar verilir. Güneyliler Yuanxiao’ya “Tangyuan” derler. Tangyuan ve Yuanxiao’nun yapımı da aynı değildir.

  Çindeki Ulusal Bayramlar ve Tarihleri

  Yeni Yil: 1 Ocak

  Bahar Festivali: Tarihi Değişiyor ( Budist takvimine göre )

  Qingming Festivali: Nisan 4 veya 5

  Işci Bayramı: Mayıs 1

  Dragon Boat Festivali: Ay takvimine göre 5. ayin 5. günü

  Son Bahar Günü: Ay takvimine göre 15 Ağustos
   


Yükleniyor...