Çinin Başkenti Neresidir

'Ülkeler' forumunda Masal tarafından 26 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Çin Halk Cumhuriyeti Başkenti Neresidir


  Çin'in başkenti; Pekin 'dir.

  Merkezî yönetim tarafından, doğrudan bir belediye olarak sınıflandırılan kent, kuzeyde, batıda, güneyde Hebei iline; güneybatıda Tianjin iline komşudur. Pekin ayrıca Çin'in dört büyük başkentinden biridir.

  Pekin, 16 kentsel semte ve 2 kırsal ilçeye ayrılmıştır. Çin'in ulaşım merkezi olan kent, birçok demiryolu, karayolu ve otobana sahiptir. Kent ayrıca ülkeye dışarıdan gelen uçuşların birçoğunun gerçekleştiği bir merkezdir. Pekin, ülkenin siyaset, eğitim ve kültür merkezi olarak tanımlansa da, Şanghay ve Hong Kong, ekonomik alanda kentin önündedir.Pekin, 2008 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmıştır.

  Pekin, Dünya'da bir bölgenin merkezi olarak en uzun süredir var olan kentlerden biri olarak görülmektedir ve kentin Çin'in yüzyıllardır süregelen tarihinin başlıca yerlerinden birinde bulunduğunun, dolayısıyla her döneme ait birçok eser barındırdığının altını çizdi. Pekin, sahip olduğu zengin saray, tapınak, sur ve kapılarla ünlüdür. Barındırdığı sayısız sanatsal hazine ve üniversitelerle, kent, birçok çevre tarafından kent Çin'in kültürel merkezi olarak gösterilmektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Oca 2013
Yükleniyor...