cin ve melekler nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 8 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. cin ve melekler nedir


  Melekler Nedir

  Melek, Allah tarafından yaratılmış, erkeklik ve dişilikleri olmayan ve Allaha itaatten ayrılmayan nuranî bir varlıktır. Melekler, duyu organlarıyla algılanabilecek maddî bir yapıya sahip olmamaları yönüyle gayb âlemine ait varlıklardır. Bunun için de, haklarında duyularla değil, âyet-i kerimeler ve peygamberlerin verdikleri haberlerle bilgi sahibi oluruz.

  Rabbimiz, gaybın son habercisi, son peygamberi Hz. Muhammede (S.A.V.) vahyetmiş olduğu kitabında, bize meleklerden bahseder ve onların varlığına inanmayı iman esasları içinde ifade eder: Peygamber Rabbi tarafından kendisine indirilene iman etti, (buna) müminler de (iman ettiler).

  Her biri Allaha, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettiler.(Bakara 2/285)
  Meleklere inanmayan kişi, ilgili âyetlerin hükmünü inkâr ettiği için iman etmiş sayılmaz. Esasında meleklere inanmamak, dolaylı olarak vahyi, peygamberi, peygamberin getirdiği kitabı ve tebliğ ettiği dini inkâr etmek anlamına gelir.


  Cin Nedir

  Cinler hacmi ve kütlesi olmayan, bu alemde bir başka boyutta bulunan (yaşayan) varlıklardır. Halk dilinde Cin erkek Peri de kadın olarak düşünülür. Gerçekte de durum farklı değildir. Cinler de erkekli dişili bir yaşam sürerler; doğarlar, yaşarlar, ürerler ve ölürler. İnançları ve idealleri vardır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Şub 2016