Çim Ne Zaman Ekilir? Çim Bakımı

'Kadınların Dünyası' forumunda Habibe tarafından 18 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu


 1. Çim Ne Zaman Ekilir? Çim Bakımı

  Bahçeli evi olanların en büyük merakıdır çimler. Bahçenizi güzelleştiren, çiçeklere ayrı bir hava veren çimlerin ekimi, bakımı, ve sulaması başlı başına özen isteyen bir iştir.

  Evdeki halılarınızı temizlik sırasında kaldırdığınızı bir düşünün. Gözünüze bomboş gelir eviniz, ne eşyaların havası kalır ne de hoş görünür. Çimde bahçenin halısı olduğuna göre ona iyi bakmak ve doğru zamanda ekip, doğru zamanda sulama yapmanız gerekir.

  Çim ekmenin avantajları nelerdir?

  • Çim yağışlı havada çamurlanmayı, yaz aylarında ise tozlanmayı engeller
  • Havayı temizlerler
  • Sıcak havalarda bahçenin ısısını birkaç derece düşürür ve toprağa ferahlık verir
  • Bakımı sırasında yabani otların temizlenmesi nedeniyle çiçeklerin daha rahat büyümelerini sağlar.
  Çim hangi mevsimde ekilmelidir?

  Çim ekmek için en uygun mevsim ilkbahar ve sonbahar’dır. Özellikle sonbaharda ekilen çimler mevsimin özelliği olan bol yağış nedeniyle iyi sulanacak, kökleri canlanacak ve daha güçlü görünecektir. Çim ekmek için yaz ve kış aylarından uzak durmanız gerekir. Bu mevsimlerde ekilen çimden hiçbir fayda gelmez. Bu nedenle çim ekmek için özellikle Sonbahar aylarını tercih edin. Havaların serinlemesi çimin uzamasını engeller onun yerine köklerini güçlendirir.

  Çim Ekimi için toprağın hazırlanması:

  Çim ekmeye başlamadan önce toprağın hazırlanması şarttır. Bunun için çukurlar doldurulur, tümsekler düzeltilir. Toprağın kum-kil karışımı olması önemlidir. organik maddeler açısından zengin olması da gerekir. Eğer toprağınız bu özelliklere sahip değilse o zaman takviye toprak ve çiftlik gübresi yardımı ile toprağınızı karıştırın ve zenginleştirin. Yabani otları temizleyin ayrıca bahçenizde varsa çöp, inşaat atığı gibi maddeleri kaldırın.

  Çimlerin Ekimi;

  Çim ekmek için rüzgarsız bir hava tercih edin. Metrekareye ortalama 40-50 gram tohum hesabı yapmanız iyi olur. Düzenli bir ekim için gerekiyorsa toprağınızı bir ip yardımıyla bölümlere ayırın. Böylece eşit oranda tohum atma imkanınız olur. Çim ekildikten sonra toprak hafifçe tırmıklanır ve günde üç kez yağmurlama şeklinde sulanır. Sulama sırasında tohumları ezmemek için mümkünse tahta bir kalas temin edin ve onun üzerinde gezinerek sulama işlemini tamamlayın.

  Çimlerin Sulanması:

  Çimleri sulamak için havanın sıcaklığını göz önünde bulundurun. Toprağın 3-4 cm üst yüzeyinin kuru olması çimlerin sulanma zamanının geldiğinin göstergesidir. Başka bir ayrıntı ise çimin renginin mat bir hal almasıdır. Eğer matlaşma varsa çimleri sulamanız gerekir.
   


Similar Threads: Çim Zaman
Forum Başlık Tarih
Kadınların Dünyası Ten rengine göre kıyafet seçimi 3 Mart 2014
Kadınların Dünyası Fondöten Seçimi Nasıl Yapılır 22 Ocak 2013
Kadınların Dünyası Doğru Parfüm Seçimi 4 Haziran 2012
Kadınların Dünyası Ten Rengine Göre Allık Seçimi 15 Mayıs 2012
Kadınların Dünyası Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi 27 Nisan 2012