Çim Bakımı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 4 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çimlerim çok bakımlı, zamanında ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyorum. Nisan ayında sabah kalktığımda bazı yerlerin bir çay bardağı derinliğinde kazılmış olduğunu görüyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Bir tarafımız ormanlık. Herhalde gece bir hayvan gelip kazıyor. Ne olabilir, korumak için nasıl bir tedbir alabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim

  Cevap: Çim Bakımı

  Çimler başarılı bir şekilde ekildikten sonra, korunmaları için optimum düzeyde bakım yapmak zorunludur. Çimlerin yıllarca tek tip ve güzel bir görünüm sergilemeleri sadece bu şekilde sağlanabilmektedir. Biçme, gübreleme, havalandırma (yüzeyi çentme) ve sulama, bu bağlamda en önemli bakım uygulamaları olarak ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra ayrık otlarıyla ve hastalıklarla mücadele de çim bakımına dahildir.

  Biçme
  Çim biçme, çimenlik alanlardaki en fazla zaman tüketen ve en önemli bakım uygulamaları arasında yer alan bir uygulamadır. Doğru gübrelemeyle birlikte gerçekleştirilen sık biçme uygulamaları, sık ve halı gibi güçlü bir çimenlik alanın gelişmesini destekler, zira çimlerin enine büyümesi teşvik edilmiş olur.

  Gübreleme
  Çimler sürekli yeniden yapılanmak ve sık durmak zorunda olduklarından ve çimler biçildiğinde devamlı olarak yüzeyden besin maddeleri eksildiğinden, güçlü ve yeşil bir çimenlik alanın gelişebilmesi için, doğru gübreleme önem kazanmaktadır. Çimler sürekli bir büyüme süreci içindedirler. Bu bağlamda ihtiyaç duydukları besin maddelerinin bilinçli bir gübrelemeyle temin edilmesi gerekir. Bu bağlamda çimler sadece azota değil, bunun dışında, fosfat, potasyum, magnezyum ve eser elementlerden meydana gelen dengeli bir karışıma da gereksinim duyarlar.

  Yağmurlama
  Çiminizin daima yeterli neme sahip olmasına dikkat edin. Normalde doğal yağışlar bunun için yeterlidir. Yine de çimlerin uzun kuraklık dönemlerinde sulanması gerekirse, şu hususlara dikkat edin: Yeni çimenlik alanlar veya yeni ekilmiş yüzeyler 2 günde bir yaklaşık 1-2 l/m2 suyla yağmurlanmalıdır.