ciltteki kırmızı lekeler neden oluşur

'Ders notları' forumunda Wish tarafından 26 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kırmızı benlerin çıkma nedeni kılcal damarlardan kaynaklanmaktadır. Kılcal damarların genişlemesi sonucunda kırmızı ben oluşumu görülür.

  Kırmızı benler yaşla birlikte artış gösterebilir, Vücudunu güneşten koruyamayan kişilerde de kırmızı benlere rastlanır, Çok küçük halde ortaya çıktıkları gibi daha büyük alana yayılmış özellikte de görülebilir. Vücudun bütün bölgelerinde kırmızı benlere rastlamak mümkündür, ortaya çıktığı belli bir bölge yoktur.

  Kırmızı benlerin çok ufak bir ihtimal dahi olsa karaciğerden kaynaklandığı öngörülmektedir. Bu ihtimal çok düşük olsa bile tedaviye iç organların kontrolü yapılarak başlanmalıdır. Bazı hastaların vücutlarında oluşan kırmızı benlerin kiloya bağlı olarak geliştiği gözlemlenmiştir. Kılcal damarlar kiloyla birlikte görevlerini yapamaz hale gelebilir. Zayıf kişilerde görülen kırmızı benler genellikle ırsidir. Ebeveynlerde görülen kırmızı benler yaşla ve hava koşullarıyla birlikte sizde de ortaya çıkabilir.

  Vücutta herhangi bir noktada çıkan kırmızı ben hızla büyüyor ise tehlikeli olabilir. Vakit kaybetmeden doktora başvurarak tedavi için geç kalmamalısınız. Büyüyen benler tehlikelidir ve bir an önce kontrol altına alınmalıdır.
    2. Genellikle yüzde meydana gelen bu lekeler, kılcal damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkar. Burunda, alın bölgesinde ve yanaklarda sıkça rastlanır.

  Ciltte Kırmızı lekeler genellikle doğuştan olabiliyor. Daha sonradan da ortaya çıkabiliyor. Doğuştan olanların bir kısmı damarsal yapıyla ilgilidir. Damarlar bazı yerlerde tomurcuklanma ya da birikim, kırmızı plaklar yapıyor bunlara; şarap lekesi, kelebek lekesi ya da melek öpücüğü deniyor.
  Bunların bir kısmı erken çocukluk döneminde kaybolur bir kısmı da çocuk büyüdükçe leke de büyümeye devam eder. Hatta bir dönem birden bire fazlaca büyür; bu tür olanlara Hemanjiyom denir.