Cilt tipi nasıl anlaşılır?

'Kişisel Bakım' forumunda Blue tarafından 15 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. Cilt tipi nasıl anlaşılır,cilt tipi analizi,cilt tipi

  Kuru Cilt Tipi


  Cilt gözenekleri nazik ve hassastır. Cilt; sabunla yıkandıysa cildinizin gerildiğini hissedersiniz. Cilt derisi pul pul olup dökülür, kaşınır. 20’li yaşların hemen sonrasında cilt çok gergin olduğu için göz, dudak çevresi ve alında ince kırışıklar görülür.


  Eğer kuru cilde sahipseniz; soğuk suyla yıkamayın. En ideali ılık suyla yıkamaktır. Cilt türünüze uygun yoğun nemlendirme kremini günlük olarak uygulayın.


  Karma Cilt Tipi


  Çok sık rastlanan bir cilt türüdür. Yağ bezlerinin bazı bölgelerde yoğun, bazı bölgelerde yetersiz çalışması nedeniyle alın, burun ve çene bölgesinde yağlanma; diğer bölgelerde kuruma görülür.


  Karma ciltler; bakımı en zor ciltlerden biridir. Nemlendirici kreminizi mutlaka karma ciltlere özel içeriklerde olanlar arasından seçmelisiniz. Günlük temizliğinize özen göstermelisiniz.


  Yağlı Cilt


  Fazla çalışan yağ bezleri sonucunda cilt gözenekleri açılır ve genişler. Burun ve çene bölgesinde siyah noktalara ve sivilcelere sıklıkla rastlanır.


  Eğer yağlı cilde sahipseniz; cildinizin yağını dengeleyecek ürünler tercih etmeli ve mutlaka hafif yoğunlukta nemlendirme kremlerini kullanmalısınız.


  Normal Cilt


  Çok ender rastlanan cilt tipidir. Sivilce, siyah nokta, kuruma, kızarıklık görülmez. Bir bebeğin cildi gibi pürüzsüzdür.
  Normal cilde sahip şanslı kişilerdenseniz cildinize iyi bakın. Günlük temizliğini ihmal etmeyin.