Cilt Rahatsızlıkları

'Kişisel Bakım' forumunda Yasemin tarafından 12 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. Cilt Rahatsızlıkları Nelerdir?
  Birçok sebebden dolayı ciltte bazen ne olduğunu anlaşılamayan sorunlar çıkabiliyor bu konuda sizleri bilgilendirmek amacıyla konumuzu hazırlıyoruz kısa kısa cilt rahatsızlıkları neler sizlere aktarmaya çalışacağız.

  Cilt hastalıkları ciltte görülen hastalıklar. Sayılmayacak kadar çok cilt hastalığı vardır.Cilt hastalıklarına genel olarak dermatoz ilgili bilim dalına da Dermatoloji adı veriliyor.Cilt hastalıkları hakkında genel bir fikir edinebilmek için birkaç bölüme ayırmak mümkün.

  Parazitler nedeniyle olan cilt hastalıkları

  Bu grup hastalıkların başında uyuz, bitlenme ve çeşitlimantar hastalıkları gelmektedir. Ayrıcapire,tahtakurusu,kene gibi böceklerin ısırmalarından meydana gelen deri bozuklukları da bunlardan sayılabilir.

  Mikroorganizmaların sebeb olduğu cilt hastalıklarından bazıları

  Bu organizmalar genellikle deri iltihaplanmalarına yol açar. Mikroorganizmalar derideki herhangi bir bozukluğun üzerine kolayca yerleşebilirler.

  Fiziki nedenlerle meydana gelen cilt hastalıkları

  Delici, kesici, ezici cisimlerin meydana getirdiği yaralar, yanıklar, soğuğa bağlı olan çatlaklar, kimyasal maddelerin tahrişine bağlı olarak ortaya çıkan yaralar bu grupta sayılabilir.

  Yaralar, yanıklar,uyuz, böceklerin ısırdıkları yerler,egzemalar veuçuklar kolayca iltihaplanabilirler. Deri iltihaplarına dermatit de denir.

  Allerjik olan cilt hastalıkları

  En sık rastlanan deri hastalıklarıdır. Allerjik deri hastalıkları arasında serum hastalığı, Quincke ödemi, kurdeşen, egzema, kontakt dermatit sayılabilir.Bu gibi hastalıklara yakalanmamak için temziliğe çok dikkat edilmeli başkalarının kullandığı malzemelri kullanmamalı bu gibi durumlara dikkat etmeli.Ayrıca en küçük bir problem hissettiğinizde cildinizde mutlaka öncelikle bir doktora gitmelisiniz..