cilt kuruluğunun sebepleri,nedenleri

'Kişisel Bakım' forumunda HazaN tarafından 11 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Cilt kuruluğu sebepleri
  Cult kuruluğunın nedenleri

  [​IMG]

  Ergenliğe kadar ciltte aşırı kuruluk, pullanmalar görülebilir. Bu hastalığın nemlendiriciler haricinde fazla bir tedavisi bulunmaz. Bir dermatolog kontrolünde uygun bir nemlendirici kullanarak kontrol altına alınabilmektedir.

  İkinci bir sebep ise; yaşlanmayla birlikte görülen cilt kuruluğudur. Yaşlanma ile birlikte ciltdeki su oranı azalmaya başlar, cildin su tutma kapasitesi azalır ve ayrıca cildin yağ salgılaması azalır.

  Üçüncü bir sebep ise, kişi eğer alerjik bir bünyeye sahip ise, cilt kuruluğu görülmesi ihtimali artar. Alerjiye yatkın kişilere atopik yapılı kişiler denir. Bu kişiler egzama, saman nezlesi, astım gibi hastalıklara karşı daha hassas bir bünyeye sahiptirler.

  Diğer bir sebep ilaç kullanımlarıdır. Bazı ilaçlar, özellikle kolesterol düşürücü haplar, tansiyon ilaçları cilt kuruluğu yapabilir. Başka bir neden; ileri yaşlarda aniden çok aşırı cilt kuruluğu oluyorsa iç hastalıkların buna neden olmasıdır. Bazı kanser türleri cilt kuruluğu yapabilir.

  Özellikle kozmetik ürünlerin ciltte fazla kullanılması cilt kuruluğunu çok artırabilir. Her banyoda lif ya da kese kullanılması, fazla derecede sabun kullanımı da cilt kuruluğunu ortaya çıkaran en önemli etkenlerdir.