Cilt Kuruluğunun önüne nasıl geçilir

'Kişisel Bakım' forumunda Yasemin tarafından 23 Şub 2014 tarihinde açılan konu

 1. Cilt kuruluğunun nasıl önüne geçilir?  Cilt kuruluğu oldukça rahatsız edici bir durumdur.Ne yaparsanız yapın bir türlü cildinizi nemlendiremiyorsanız yazımızı dikkatlice okursanız konuyla ilgili öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

  cilt-kurulugu-nasil-önlenir-.

  Özellikle kış mevsimi, cilt kuruluğuna neden olur.

  Dönemsel kuruluk dendiğinde “kış kaşıntısı” olarak da bilinen, soğuğa bağlı kserosis akla gelir.Cilt kuruluğunun başlıca nednelerinin en başında yer alan çevresel etkenlerdir.Ayrıca sıcak su ve rüzgar çevre kirliliği klima gibi etkenler büyük ölçüde cildin kurumasına neden olmaktadır.

  Cilt kuruluğunun ilk belirtisi, deride donuk gri beyaz bir renk almaısyla anlaşılabilir.Ayrıca ciltteki kuruluk arttıkça, renk değişikliğine ek olarak ciltte gerilme hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenme, deri yüzeyinde pürüzlenme, çatlaklar oluşur.

  Cilt kuruluğu, özellikle hangi bölgelerde görülür?

  Kuruluk kollarda, bacaklarda ve gövdede daha belirgin olur; çünkü bu bölgelerde daha az yağ bezi vardır. Yüz, diğer vücut bölgelerine göre daha su geçirmezdir. Sık duş alındığında doğal deri lipitlerinin yeniden oluşabilmesi için yeterli süre olmadığından kuruluk, özellikle yağ bezleri daha az olan kol ve bacaklarda daha belirgin olur.

  Cildi kuruyan biri, kuru ciltler için olan ürünleri mi almalı yoksa önce dermatoloğa mı başvurmalı?

  Cilt kuruluğu olan kişiler, mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmalıdır. Kişinin şikayetleri, belirtilerin süresi ve şiddeti, tedavinin şeklini belirler. Bazı olgularda sadece nemlendiriciler yeterli olurken; belirtilerin şiddetli olduğu olgularda antihistaminik ilaçlar ve topikal kortikosteroid kremler vermek gerekebilir.

  Kuru cilt problemi olanlar, yağ içinde su emülsiyonu dediğimiz ve deriyi daha yoğun nemlendiren ürünler kullanabilirler.

  Deride hassasiyet problemi olmayan kişilerse, üre ihtiva eden kozmetik nemlendiricilerden fayda görebilirler. En iyi uygulamalardan biri, göz çevresi kimyasal peelingleridir.

  Kış aylarında düşük neme bağlı olarak gelişen bu tablodan korunmak için, mutlaka koruyucu giysiler giyilmeli, nemlendiriciler kullanılmalıdır.

  Soğukta eldiven takın: Özellikle sonbahar ve kış aylarında, düşük nem oranına bağlı olarak deri kuruluğu daha sık görülür.Kısa duş alın: Banyo ve duş süresi kısa tutulmalı ve duştan çıktıktan sonra cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanılmalıdır.Yağlı sabun kullanın: Sabunlar deriyi kuruttuğundan, pH’ı 5.5 olan sabunsuz temizleyiciler veya yağ ve gliserin oranı yüksek sabunlar kullanılmalıdır.

  Kimyasallardan korunun: Deterjan, aseton ve kimyasallarla sık temastan kaçının. Özellikle ofis ortamında çalışanlar, klimanın neden olduğu düşük neme bağlı cilt kuruluğundan şikayet edebilirler. Odanın nem oranının düşük olmamasına dikkat edilmelidir.Cildin kurumaması için nasıl beslenmeli?Cilt kuruluğunu engellemek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bol su tüketilmesi olduğunu unutmayın.