Cilt Kepeklenmesinin nedenleri nelerdir

'Kişisel Bakım' forumunda Merve tarafından 27 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cilt kepeklenmesinden korunmanın birinci kuralı cildi düzenli olarak ölü cilt hücrelerinden temizlemek ve aşırı kurumasını veya yağlanmasını engellemektir.
  Bazı insanlar saç derisindeki kepeklenmeyi azaltmak için daha az şampuan kullanma yoluna gitse de bu yöntemin %100 başarı sağlayacağı garantisi yoktur. Çünkü kepeklenme saç derisinin aşırı kurumasına neden olan şampuan değil başka bir cilt hastalığı sebebiyle oluşabilir.
  Uzmanlar kepek ve diğer pek çok cilt hastalığının, kişinin beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilgili olduğuna inanmaktadır. Sağlıklı bir beslenme programı olmayan kişilerde, kepeğe neden olan aşırı yağlanma veya kuruma daha sık görülmektedir. Omega yağ asitleri, protein, çiğ sebze ve meyve tüketenlerde ise bu tip rahatsızlıkların görülme oranı düşmektedir. Ayrıca gün içinde yeterince su içmek cildin kurumasını engelleyecektir.
  Cilt kepeklenmesinden korunmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise cildinize temas ettirdiğiniz vücut şampuanı, saç şampuanı, deodorant, nemlendirici gibi kozmetik ürünleri seçerken fazla kimyasal içermeyen, pH seviyesi cilt ile uyumlu, mümkünse organik ürünler kullanmaktır. Organik ürünlerin cildinizi yıpratma ve alerjik tepkiye neden olma ihtimali daha düşüktür.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 May 2015