Cilt Kanserinden Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 4 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Cilt Kanserinden Nasıl Korunuruz?
  Güneşin Zararlı Etkisinden Korunmanın En Etkili Yol Güneş Kremleri
  Cilt Kanserine Karşı En Etkili Yol Nedir,
  Tüm cilt kanseri vakalarının yüzde 80′inin güneşten korunma yolu ile önlenebileceğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Çiftçi, “Güneşin zararlı etkileri sadece cilt sağlığını değil göz ve bağışıklık sistemini de etkilemektedir” dedi.

  Dr. Mustafa Çiftçi, yaz tatilinin tadını çıkartırken güneşin zararlı UV ışınlarından çocukları korumamız gerektiğini de söyledi.

  Dr. Çiftçi, güneşin insan sağlığı üzerindeki etkilerini anlatı. Tüm cilt kanseri vakalarının yüzde 80’inin güneşten korunma yolu ile önlenebildiğini söyleyen Çiftçi, güneşin zararlı etkilerinin sadece cilt sağlığını değil göz ve bağışıklık sistemini de etkilediğini belirtti. Güneş ışınlarının UVA ve UVB ışınlarını içerdiğini aktaran Dr. Çiftçi, “UVB ışınları yaz günlerinde daha yoğun olarak dünyamıza ulaşan, güneş yanıkları gibi erken dönem bulgularına ve cilt kanserine neden olan yüksek enerjili ışınlardır. UVA ışınları ise mevsimsel fark olmadan her zaman dünyaya ulaşan, ciltte lekenmeler, cilt kırışıklıkları, ciltte yaşlanma gibi geç dönem bulgulara yol açan düşük enerjili ışınlardır. Güneş, gözün merceği olan lens kısmında yangı yanıtı oluşturarak katarakta neden olabilmektedir ve ayrıca bağışıklık sisteminin gücünün azalmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenlerle güneşin zararlı etkilerinden korunmak için önlemler almalıyız” dedi.

  Son yıllarda insanların daha çok güneşe maruz kaldıkları aktivitelerle uğraşmaya başlamaları ve ozon tabakasındaki incelmenin sonucunda cilt kanseri görülme sıklığında anlamlı bir artış saptandığını ifade eden Dr. Mustafa Çiftçi, güneşten korunmak için alınacak önlemleri şöyle sıraladı: “İlk olarak alınması gereken önlem fiziksel olarak güneşten uzak durmaktır. Saat 11:00 ile saat 16:00 arasında herkes gölgede olmalıdır. Kumsal, beton ve deniz gibi yüzeyler ışığı yansıttıkları için gölgede bulunulsa bile ışınların halen cildimize ulaşabileceği unutulmamalıdır. Üç yaş altındaki çocuklar sürekli gölgede kalmalı, sadece sabah veya akşam, güneş ışınları dünyamıza eğik olarak ulaştığı dönemlerde güneşe çıkarılmalıdırlar. Altı ayın altındaki bebekler için mutlaka kolları ve bacakları örten kıyafetler seçilmeli, koyu gölgeden dışarı çıkarılmamalıdır. Özellikle çocuklar için geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır.”

  GÜNEŞ KREMİ ŞART
  “Güneş koruma kremleri mutlaka UVA ve UVB’ye karşı etkili olmalıdır” diyen Dr. Çiftçi, şunları kaydetti: “Amerikan FDA kuruluşu tarafından, insanların cilt ve göz rengine göre güneşin zararlı etkilerine karşı hassasiyetlerinin sınıflandırıldığı bir çizelge oluşturulmuştur. Bu çizelgede en az hassas cilt tipinde bile minimum 15 SPF (güneşten korunma faktörü) güneş kremi kullanılması önerilmiştir. Altı ayın altındaki çocuklarda güneş kremi kullanımının zararlı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunamamasına karşın güneş kremi kullanımı önerilmemektedir; altı ayın altında bebeklerin güneşe hiç çıkarılmamaları önerilmiştir. Ancak eğer altı ay altında bebek güneşe maruz kalacaksa az miktarda güneş kremi kullanılabilir. Güneş kremleri dışarıya çıkmadan en az 15 dakika önce kullanılmalıdır. Özellikle denize veya havuza girildikten sonra ve 2 saatte bir güneş kremi tekrar sürülmelidir. Su ile sık temas olacaksa suya dayanıklı ürünler tercih edilmelidir. Çocuklarda kullanılacak güneş kremi en az 30 SPF olmalıdır.”