Cilt İçin Vitamin

'Kişisel Bakım' forumunda Sitem tarafından 4 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Cilt için vitamin takviyesi
  Cilde iyi gelen vitaminler
  Cilde iyi gelen vitaminler nelerdir

  Cilt İçin Vitamin

  C Vitamini
  C Vitamini, hücrelerin yenilenmesi, cildin sıkılığını sağlayan kolajen maddesinin üretilmesini sağlar. Cildi ve vücudu yaşlanmaya karşı korur. Sağlıklı ve genç bir cilt için mutlaka C vitamini alınmalıdır.
  Suda eriyen vitaminlerden biri olan C vitamini; vücut tarafından depolanmaz. Vücuda alındığı anda kullanılır bu nedenle her gün mutlaka C vitamini içeren yiyecekler tüketmeniz gerekir.

  A Vitamini
  A vitamini serbest radikallere karşı etkilidir, sivilce ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Hücre yenilenmesi ve saç dokusunun güçlenmesine yardımcı olur.
  Yağda eriyen vitaminlerden biri olan A vitamini vücut tarafından depolanır. Yüksek oranda alınan A vitamini deri renginde koyulaşma ve kalınlaşma çeşitli yan etkilere neden olur. Günlük maksimum 500 doz A vitamini alınmalıdır.
  Balık yağı, yumurta, karaciğer, brokoli, havuç, sarı dolmalık biber A vitamini içeren besinlerdir.

  B Vitaminleri
  Sağlıklı bir cilt için B vitaminleri olmazsa olmazdır. B vitaminleri hücrelerin yenilenmesi için gerekli enzimlerin salgılanmasına yardımcı olur. Ciltte enfeksiyona neden olan zararlı bakteri ve kimyasalların etkisini engeller.
  B vitamini eksikliği deri hastalıkları, kalp damar rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.
  Dana eti, dana karaciğeri, böbrek, süt ve süt ürünleri, peynir, yumurta, midye, dil balığı, ringa balığı, uskumru B12 vitamini içeren yiyeceklerdir.

  alıntı