Cilt İçin Maskeler

'Kişisel Bakım' forumunda Elfida tarafından 4 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. Cildinize uygun maskeler
  Cilt için değişik maskeler
  Bitkisel cilt maskeleri

  Malzemeler

  1 adet yumurta akı
  Soğuk su

  Hazırlanışı ve Uygulaması

  Yumurta akını cam bir kâsede çırpın.
  Yüz ve boyun bölgesine fırça yardımıyla sürün.
  Kuruyana kadar bekleyin.
  Bir kat daha yumurta akı sürün.
  15 dakika bekletin.
  Sürenin sonunda soğuk suyla durulayın.
  Not: Cilt sıkılaştırıcı maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

  • Yulaf İçi Maskesi :2 çorba kaşığı yulaf içi, suda veyasütde 15 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra mahlülle bir kaşıkbal ilave edilir. Hafif sıcak vaziyette yüze sürülüp, 15dakika bekletilir. Yüz ılık su ile yıkanır.

  • Kabak Maskesi : Pişirilmiş kabaktan 2 çorba kaşığı iyicekarıştırıldıktan sonra, içerisine 1 çorba kaşığızeytin yağı veya badem yağı karıştırılır. Elde edilenkarışım yüze sürülür, 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

  • Havuç Maskesi : 2 havuç rendelenir, yumurta akı ile çırpılır,1 tatlı kaşığı zeytin yağı veya süt ve az miktarda nişastakarıştırılır. Sonra yüz boyun ile birlikte yağlanır. 30dakika sonra ılık su ile yıkanır.

  • Marul Maskesi : Marul yaprakları ince ince kıyılır, üzerinezeytin yağı ve birkaç damla limon suyu sıkılır (lapa halinegelmesi için). Yüze sürülür. 20 dakika sonra yavaş yavaşevvela sıcak su ile, sonra soğuk su ile yıkanır. Marulyerine, rendelenmiş turp veya patates püresi de kullanılabilir.

  • Muz Maskesi : Bir adet muz iyice dövüldükten sonra, içerisine1 tatlı kaşığı süt veya kaymak katılarak karıştırılır.Sonra yüze sürülür. 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır.

  • Elma Maskesi : Bir elma iyice rendelendikten sonra, içerisinebir çorba kaşığı zeytin yağı, süt veya kaymak karıştırılır.Yüz ve boyuna sürülür. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılıksu ile yıkanır.

  • Şeftali Maskesi : OIgun bir şeftali iyice ezildikten sonra, haşlamapapatya suyu ile lapa haline gelinceye kadar karıştırılır.Sonra yüze sürülür. 20 dakika bekletildikten sonra yüz, sıcaksu ile yıkanır.

  • salatalık Maskesi : Rendelenmiş hıyara birkaç damlalimon suyu damlatılır. Yüz ve boyuna sürülür. 20 dakikasonra bir mendil veya bir bezle iyice temizlenir, yüz yıkanmalıdır.