Cilt hastalıkları türleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. başlıca cilt hastalıkları

  Cilt hastalıkları

  Egzama, Selülit, Sedef Hastalığı, Cilt Çatlakları, Akne, Çiller, Kırışıklık, Leke ve Sivilce İzleri, Vitiligo, Cilt Alerjileri, Çıban, Cilt Kanseri, Kurdeşen, Kellik, Nasır, Saçkıran, Sakal İltihabı, Sıraca, Siğil, Şirpençe, Temriye, Uçuk, Uyuz, Yılancık, Erizipel başlıca cilt /deri hastalıklarıdır..

  Yaygın Cilt Hastalıkları

  Allerjik kontak dermatit (egzema)
  Atopik dermatit
  Benler (Nevüs)
  Damarsal doum lekeleri
  Dishidrotik dermatit (egzema)
  Diskoid egzema (Numuler egzema)
  Egzemalar
  El egzemalar
  Erkek tipi saç dökülmesi (Kellik)
  Et benleri
  Fiks ilaç erpsiyonu (Döküntüsü)
  Foliklit (Kıl kökü iltihabı)
  Gebelik lekesi (Melasma)
  Kaşıntı
  Keratosis Pilaris
  Kıl kökü iltihabı (Foliklit)
  Kozmetik Sorunlar
  Nasır (Korn ve kallus)
  Liken planus
  Perioral dermatit
  Pityriasis rosea - (Gül Hastalığı)
  Rosacea
  Saçkıran (Alopesi areata)
  Saç dökülmesi
  Sebase hiperplazi (Sebase adenom)
  Seboreik dermatit
  Seboreik keratoz
  Sedef hastalığı
  Sivilce (Akne)
  Tırnak sorunları
  Ürtiker (Kurdeşen)
  Vitiligo


  Allerjik Kontak Dermatit

  Bu durum deri ile temas eden çeşitli maddelerin sebep oldugu bir hastaliktir. allerjik kontak dermatite neden olan maddelere allerjen denilir. Eger bir kişi bu allerjene karşi allerjik ise, bu allerjen ile temas kaşinti ve küçük su dolu kabarciklara neden olur. Bu tablo ise allerjik kontakt dermatit olarak adlandirilir.

  Asitler, alkali, çözücü, kuvvetli sabun ve deterjanlargenelde allerjik kontakt dermatite neden olmaz. Bu kuvvetli kimyasallar herkesin derisinde reaksiyon oluşturur. Bu maddelere irritan denilir. Bazi kimyasal maddelerhem allerjen, hem de irritan yapida olabilir.

  Dermatitin görüntüsü nasildir?

  Genellikle deri kirmizi, ödemlidir ve su dolu kabarciklar vardir. Bu kabarciklar patlayarak, pullanma ve kabuklanmaya ile kaplidir. Daha sonra deri rengi koyulaşir ve derinin kabalaşir. allerjik kontakt dermatiti diger döküntülerden ayırmak zordur.

  Nedenin Saptanması

  Hastanın evde veya işyerinde derisi ile temas eden maddeler dermatoloji uzmanı tarafından sorgulanır. Bir çok kontakt dermatit, döküntünün yerleşimi ile tanınır. Bazen fizik muayene ve sorgulama ile allerjen saptanamaz, bu durumda Dermatoloji Uzmanlari allerjik patch (yama) testi uygularlar. Patch test temas eden allerjeni tespit etmek için kullanilan kolay ve güvenli bir testtir. Olasi allerjenin ufak bir miktari deriye uygulanip bantlanir ve iki gün sonra test bölgesi açilir. Allerji oldugunda yama testinin uygulandigi alanda küçük kirmizi bir döküntü olur.

  Sık rastlanilan allerjenler nikel, lastik, boyalar, koruyucular, parfümler ve bazı bitkilerdir.

  Nikel Dermatiti

  Nikel bir çok metal eşyada bulunan bir maddedir. Bir çok krom kapli obje, hassas kişilerde reaksiyon oluşturabilecek miktarda nikel içerir.

  Paslanmaz çelikten yapilan eşyalar nikel içerirler, fakat bu nikel siki baglandigindan nikel hassasiyeti olan kişiler için güvenlidir.

  Nikel içeren küpeler kulak memesinde allerjiye neden olurlar ve nikel allerjisi bulunan kişilerde siklikla problem olurlar. Kulak delmek için kullanilan igneler veya küpe takilmasi ile allerji başlar. Kulagi delmek için yalnizca paslanmaz steril igneler kullanilmalidir. Delme işleminden sonra en azindan üç hafta nikel içermeyen küpeler kullanilmalidir.

  Kiyafetlerdeki dügme, fermuar ve klips ve benzeri metal aksesuarlar nikel içerirler ve allerjiye neden olabilirler. Nikel hassasiyeti bulunan kişiler kiyafetlerinde naylon aksesuarlar kullanmalidir.

  Nikel hassasiyeti bulunan kişilerde terleme dermatiti şiddetlendirir. Nikel içeren objelerin terli bir deriye temasindan 15-20 dakika sonra deride kaşinti başlar: Döküntü bir iki gün içinde gelişir. Eger terleme yok ise ayni objelerin saatlerce temasi herhangi bir probleme neden olmaz.


  Tedavi

  Allerjik kontakt dermatiti olan kişiler aşagidaki kurallara uymalidirlar: