Cilt Çatlaklarından Korunmak İçin

'Kişisel Bakım' forumunda Kylie tarafından 11 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. Malesef ciltte oluşan çatlakları yok edecek mucize bir reçete henüz yok. Cilt çatlakları kalıcıdır. Ancak, cilt çatlaklarının oluşumlarını ısrarlı bir bakım ile önlemeniz mümkün.

  İşte tavsiyelerim:

  • Cildinizi hergün bir krem ile nemlendirin. Kremler hem çatlamaya karşı cildinize ihtiyaç duyduğu suyu verecek, hem de cildinizin esneme kapasitesini artıracaktır.

  • Bol, bol su tüketin.

  • A, E ve C vitaminleri bakımından zengin yiyecekler ile beslenin.

  • Spor yapın.

  • Kısa süreler içerisinde kilo alıp vermemeye gayret edin.

  • Hamile iseniz, kilonuzu doktorunuzun tavsiye ettiği sınırlar içinde tutmaya özen gösterin.

  • Çatlakların tedavisi daha erken dönemlerde bir dereceye kadar mümkün olduğu için bu dönemleri kaçırmadan uzman dermatoloğunuz ile görüşmeniz daha doğru olacaktır.

  Ancak çok ileri aşamalardaki çatlaklar yani beyaz renkte ve dikey çatlakların ne yazık ki daha çok etkin bir tedavi şekilleri bulunamamıştır, mekanik dermabrazyon, kriyoterapi ya da lazer tedavi sonuçları ise henüz o kadar yüz güldürücü değil.

  Bazen bir dereceye kadar bölgedeki yoğunluk ve belirginliği kaybettirilebilir. Yapılan tedavi sonuçlarının sizi hayal kırıklığına uğratmaması için tabii ki doğru kişilere başvurmanız gerek.

  Dr. Melisa Eczacıbaşı
    2. Cevap: Cilt Çatlaklarından Korunmak İçin

  Özellikle hamilelikte fazla çatlak oluşumunu engellemek için bademyağı veya ona benzer bebeğe zarar vermeyecek kimyasal maddeler içermeyen nemlendirici kremler kullanmak yerinde olur.Bildiğim kadarıyla tedavisi yok ama çatlaklar için kil maskesi düzenli kullanılırsa geçirdiği söyleniyor.
  Bilgiler için teşekkürler Kylie:f40: