cilt bakımı

'Kişisel Bakım' forumunda m.yakamoz tarafından 15 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Cilt Bakımı : Kuru Ciltler ݝçin
  ݝç ve dış etkenlerden kolayca etkilenen kuru ciltlerin özel bakıma ihtiyacı vardır. Salgı bezlerinin yeterince sağlayamadığı nem ihtiyacı kremle losyonla giderilmelidir. Ayrıca cildin bakımını yaptıktan sonra daha fazla kurumaması için tedbir almak da gerekir. Temizlemek Kuru ciltlerin suyla özellikle sıcak ya da kireçli suyla yıkanmaması gerekir. Kuru ciltler sabun ile de yıkanmamalıdır çünkü sabun cildin nemini ve yağını alarak durumu ağırlaştırır. Sabun yerine cildinizi temizlemek için bir temizleme kremi kullanabilirsiniz. Bu kremlerin bazıları yüzünüzü bir sabun kadar iyi temizleyebilir. Akşamları cildinizi yağlı bir kremle veya badem yağıyla silebilirsiniz. Cildinizin üzerinde kalan fazla yağları yumuşak bir kağıt mendille alabilirsiniz. Beslemek Cildinizi kremle temizledikten sonra lasolinli besleyici bir losyon kullanabilirsiniz. Eğer cildiniz çok kuruysa çizgiler, kırışıklıklar meydana gelmek üzereyse ekstra bir bakım uygulamanız gerekir. Bu dönemde gece kremi kullanmaya başlayabilirsiniz.Korumak Kuru ciltler hava değişikline karşı çok hassastır. Hava soğudukça cilt daha da kurulaşır. Böyle durumlarda cildi bir elbiseyle örtüyormuş gibi yağlı krem sürmelisiniz. Soğuk kadar evin içindeki kuru hava, rüzgar, su, klor, deniz de kuru cildi etkiler. Bu yüzden gün boyunca cildinizdeki nem oranını koruycak kremleri tercih etmelisiniz. Güneş altında kalacağınız zaman, her zaman kullandığınız kremin dışında güneşten korunmak için bir bakım kremi sürmelisiniz. Eğer cildiniz soyuluyor ve pul pul kalkıyorsa her gece yüzünüze badem yağı sürebilirsiniz. Badem yağı kuru ciltlerin en büyük doğal ilacıdır. Cildi çok kuru olmayanlar yüzlerini içinde alkol bulunmayan toniklerle silebilirler. Karma ciltlerin bakımı da yüzün yağlı olan bölgelerine yağlı cilt bakımı, kuru olan bölgelerine de kuru cilt bakımı yapılarak sağlanır. Gündüzleri de yüzün her yerine koruyucu bir krem sürülebilir.

  Cilt Bakımı : Yağlı Ciltler ݝçin
  Yağlı ciltler uzmanlar tarafından hasta ciltler olarak kabul edilir. Her türlü kir, bu cilt tipine kolayca yapışabilir ve böylece aknelerin oluşması için uygun ortam yaratabilir. Temizlemek Yağlı ciltler kuru ciltlerin aksine suyla ve sabunla yıkanabilir. Ancak cildin fazla yağını almak için eczanelerde satılan az köpüren asitli sabunlarla sabah, akşam yumuşak bir fırçayla daireler çizerek yıkamak daha yararlıdır. Eğer normal sabunlarla hatta asitli sabunlarla yıkadıktan sonra yağlanma artıyorsa o zaman kükürtlü sabun kullanılmadır. Korumak Yağlanmayı önlemek için akşamları cildinizi temizledikten sonra yağlı ciltler için hazırlanmış bir losyon kullanabilirsiniz.Gündüzleri ise yağsız kremler kullanmak gerekir. Cildi yağlı olanlar için bu kadar bakım yeterlidir. Ama yağlı cildin yanında bir de akne, sivilce problemleri olanların her şeyden önce akneleri, sivilceleri tedavi ettirmeleri gerekir.

  Cilt Bakımı : Normal Ciltler ݝçin
  Çok az rastlanan normal cilt, ne yağlı ne de kuru bir cilttir. Ama bu durumdaki sağlıklı cildin bakımı da en az sağlıksız, kuru, hasta cildin bakımı kadar önemlidir. Temizleme Su cildin temizlenmesinde kullanılır ama cilt için yararlı bir madde değildir. Kuru cilt temizliğinde, içinde mineraller bulunmayan bazı kaynak suları cilt bakımı için yararlıdır. Sıcak su, içinde yağ ve asit bulunan hücrelerden meydana gelen cildin hücrelerinin şişmesine sonra dökülmesine sebep olur. Sabunlar özellikle de içinde sodyum ve potasyum bulunan sabunlar yine bu koruyucu tabakayı yok ederler. Bu yüzden cildi temizlerken çok fazla sabun ve su kullanmamak gerekir. Normal bir cildin suyla sabunla yıkandıktan sonra doğal koruyucu tabakasını oluşturabilmesi için, cilt temizliğinin üzerinden üç buçuk saat geçmesi gerekir. Bazı durumlarda bu süre daha da uzun olabilir. Koruma Normal cildin de soğuğa, sıcağa, kuru havaya karşı korunması gerekir. Bu sebeple kış aylarında cildi kremlemek, kaybettiği nemi kazandırmak; yaz aylarında güneşin etkilerini azaltacak bakım uygulamak cildi koruyan tedbirlerdir. Bakım Normal cildin genç ve sağlıklı kalması için kremler kullanılabilir. Normal cilt tipine sahipseniz yüzünüze her gece krem süreceğinize, her ay birkaç günlük kürler uygulayabilirsiniz. Belli aralıklarla yapılması gereken cilt bakımı cildinizi canlandırıp yaşlanma etkilerini en aza indirecektir.