Cilt bakımı için evde gül suyu hazırlama yöntemi

'Kadınca' forumunda Habibe tarafından 18 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Cilt bakımı için evde gül suyu hazırlama yöntemi

  [​IMG]
  Hemen hemen herkes gülsuyunun cilt için ne kadar önemli olduğunu bilir. Ciltte oluşan sivilcelere, güneş lekelerine, aknelere, siyah noktalara genellikle gül suyu ile müdahale edilir. Ancak piyasada satılan her gül suyu aynı etkiyi göstermeyebilir. Bunun için sizlere cilt bakımı için evde gül suyu hazırlama yöntemi hakkında bilgiler vereceğiz.

  Gül yapraklarını kolaylıkla bulabileceğinizi düşünüyorum. Eğer bulamam diyorsanız çiçekçilerden kolaylıkla gül yaprağı temin edebilirsiniz.

  Şimdi evde organik ev suyu yapımı için gerekli olan malzemelerimiz.

  Derin bir tencere

  Gül yaprakları

  Saf su

  Çukur bir kap

  Tencerenin içine gül yapraklarını ve suyu koyun. Tencerenin altını açın ve suyun ısınmasını sağlayın. Bu arada ilave edebildiğiniz kadar gül yaprağı ilave edin. Şimdi tencerenin tam ortasına küçük bir fincan ya da küçük bir tas yerleştirin ancak bu tasın suyla temas etmemesini sağlayacak bir yükselti koymayı ihmal etmeyin.

  Tencerenin kapağını ters bir şekilde kapatın ve üzerine bolca buz parçaları koyun.

  Bunları neden yaptığımızı hemen anlatalım. Gül yaprakları kaynamaya başlayınca kapağa koyduğumuz buzlar ani bir soğumaya neden olacak ve içine koyduğumuz tasın içinde gül suyunun toplanmasına neden olacak. Kapaktan buharlanan gül suyu ortadaki kabın içinde toplanacak.

  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  Bu işlem kapakta gül suyunun yağmur şeklinde yağmasına ve içerdeki küçük tasın içinde toplanmasını sağlayacak. Kapağı dikkatlice açıp küçük tasımızı çıkaralım. Bu biriken gül suyunu cilt bakımında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Temiz bir şişe içinde muhafaza ederek gece yatmadan önce yüzünüzü bu tamamen saf gül suyu ile temizlemeyi ihmal etmeyin.