Çillere Ve Lekelere Öneriler

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 2 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Çillere Ve Lekelere Maskeler
  Çillere Ve Lekelere Bitkisel Öneriler
  Çillere ve lekelere karşı formüller

  Bu losyonlar veya macunlar cildin rengini açar.
  Ancak, hafif de kurutucu olduklarından, uygulama genel olarak 15-20 dakikayı aşmamalıdır. Kuşkusuz bu süre çilin, lekenin ve cildin cinsine göre değişebilir. Başlangıçta kısa sürelerle uygulanmalıdır, her uygula madan sonra yüzü kireçsiz ılık su ile yıkayıp, yüze nemlendirici veya besleyici bir krem sürmeli.Evet şimdi sizleri birbirinden faydalı bitkisel Çillere Ve Lekelere Karşı etkili önerileri sunuyoruz..

  Maydanozlu

  Malzemesi: Bir miktar maydanoz suyu.

  Yapılışı: Maydanoz özel elektrikli aletle sıkılır.Elde edilen sıvı losyon, sabah ve akşam çiller yok oluncaya kadar sürülür.

  Silvicelere karşı

  Hazırlanışı: İki tutam kurutulmuş düğün otu ile bir tutam kabak çekirdeğini toz haline getirin. Ezilen kavunla birlikte iyice karıştırarak lapa yapın. Elde edilen lapaya bir fincan domates suyu ve bir çorba kaşığı badem yağı ekleyin.

  Etkisi: Sivilcelerin ve kırışıklıkların giderilmesinde etkindir. Aynı zamanda şampuan olarak da kullanılır.

  Siğiller için
  Hazırlanışı: Soyulup, suyu çıkarılan salatalık, bir fincan limon suyu, bir çorba kaşığı badem yağı, bir adet çırpıl*mış yumurta akı ile karıştırılır. Karışıma, maske ki*ramı alana dek patates unu katılır.

  Etkisi: Siğil ve sivilcelerin yok edilmesinde ve cilde canlılık kazandırılmasında maske yapılarak uygulanır. Ciltte 20 dakika bekletilmelidir.

  Yağ bezelerini gidermek için

  Hazırlanışı: Kalnıkları soyulmuş iki elma dilimi,kekik suyunda pişirildikten sonra, ezilerek lapa haline getirilir.Lapaya bir fincan karpuz suyu,bir tatlı kaşığı tarçın, bir çorba kaşığı yoğurtla kaymak ilave edilir.Krem kıvamına gelinceye kadar,yulaf unu serpilir.Ateşte ısıtılarak yüze sürülür.

  Etkisi: Yüzde oluşan yağ bezelerini izale ederken, aynı zamanda tendeki gözenekleri beslemeye de yardımcı olur.


  Yulaflı
  Malzemesi: 4 çorba kaşığı yoğurt suyu, 2 çorba kasığı yulaf ez*mesi.
  Yapılışı: Malzemeler kanştmlıp macun haline getirilir, (karışım koni ise biraz daha yoğurt suyu katılabilir). Düzgün bir biçimde çillere sürülüp 20 dakika beklenir. Sonra yüz, ılık su ile yıkanıp kurutulur (yoğurt suyuna limon suyu da katılabilir.

  Mürver çiçekli

  Malzemesi: Bir avuç dolusu mürver çiçeği, 3-4 sap maydanoz, bir fincan yağmur suyu veya arı su.

  Yapılışı: Mürver ve maydanoz yıkanıp bir kaba konur, üzerine kaynar su dökülür. 3-4 saat bekledikten sonra süzülüp şişeye aktanlır. Buzdolabında saklanır. Bu karışım bir parça pamuk ile günde birkaç kez yüze sürülür.

  Tuzlu
  Malzemesi: Bir miktar tuz, bir miktar limon suyu.Kaynakwh: Çillere ve lekelere karşı formüller
  Yapılışı: Tuz, limon suyunda eritilir. Gece yatarken çillere sürülür. Ertesi giin yüz çalkalanır, uygulamaya bir
  süre devam edilir.

  Elma sirkeli

  Malzemesi: 8 çorba kaşığı mürver losyonu, bir çorba kaşığı elma sirkesi, bir tatlı kaşığı şap (toz halinde).

  Yapılışı: Mürverin üstüne kaynar su dökülüp 3-4 saat bekletilir. Losyon soğuyunca önce şap, sonra elma sirkesi katılır. Şişeye konulup iyice çalkalanır ve buzdolabında saklanır. Bir süre günde birkaç kez bir parça pamuk ile yüze sürülür.

  Limonlu
  Malzemesi:
  1,5 (bir buçuk) limonun suyu. bir tatlı kaşığı boraks, bir tatlı kaşığı tuz.
  Yapılışı:
  Malzeme bir arada karıştırılarak macun haline getirilir {gerekirse biraz daha limon suyu katılabilir. Yüzün çilli ve lekeli kısımlarına sürülür. 15-20 dakika bekledikten sonra yüz ılık su ile çalkalanıp kurutulur.

  Çiğ sütlü

  Malzemesi: 10-12 salatalık dilimi, bir küçük fincan çiğ süt.

  Yapılışı: Çiğ sütün içine konan salatalık dilimleri buzdolabında bekletilir. Ertesi gün bir parça pamuk ile yüze sürülür. Kuruduktan sonra işlem 2-3 kez yenilenir. Sonra yüz. maden suni ile yıkanır. Olumlu sonuç almak için bir süre uvgulanmalıdır. Karışım buzdolabında bir haftadan fazla dayanır.

  Nem maskesi

  Hazırlanışı: Üç avuç taze göl yaprağı, beş dakika bir bardak yağmur suyunda veya arı suda pişirilerek ateşten indirilir. Toz haline getirilen ıhlamur yaprağından bir çay kaşığı, taze kaymaktan bir çorba kaşığı ve süzme baldan bir tatlı kaşığı eklenerek karıştırılır.Krem kıvamına gelinceye kadar kestane unu ilave edilir.
  Etkisi: Cildin parlak,nemli ve güzel olmasını sağlayan gül kremi, yüze maske olarak ve tene sürülerek uygulanır.Gül güzellik kremi, şampuan olarak kullanıldığında saçların ipek gibi parlak ve yumuşak olmasını sağlar.

  [​IMG]