Cildiniz pul pul dökülüyor mu?

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 24 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cildiniz pul pul dökülmesi
  Cildiniz Kuruluğu Neden Olur

  Sevgili bayanlar Cildinizin pul pul dökülmemesi, kaşınmaması ve sağlıksız görünmemesi için derinizin yumuşak, elastik, parlak ve canlı görünümünün korunması su içeriğinin %10unun üzerinde olmasına bağlı. Ciltteki su oranı bunun altına düştüğü durumlarda ise deri kuruluğu ortaya çıkıyor.

  Çeşitli nemlendirici ve kozmetik ürünler denemenize rağmen cilt kuruluğundan kurtulamıyorsanız uzmanların önerisine kulak verin bayanlar.

  İnsanlar yaşlandıkça daha çok ortaya çıkan bir tablo olan kuru deri Kserozis olarak bilinir. Yaşlanmayla beraber daha kuru ve daha az yağlı bir cilt oluşur. Derinin üst tabakasının yaklaşık yüzde 10 kadarlık bir kısmını su oluşturur.

  Kuru cilde neden olan çevresel etkenler; sıcak su, deterjanlar, giysilerden dolayı oluşan sürtünme, sık hava yolculuğu, rüzgara maruz kalmak, çevre kirliliği, klima ve diğer kimyasal maddeler olarak sıralanabilir.

  [​IMG]

  Peki Cildi kuruyan biri öncelikle ne yapmalı

  Cilt kuruluğu olan kişiler mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmadırlar. Kişinin şikayetleri, belirtilerin süresi ve şiddeti, tedavinin şeklini belirler. Bazı olgularda sadece nemlendiriciler yeterli olurken, belirtilerin şiddetli olduğu olgularda antihistaminik ilaçlar, topikal kortikosteroid kremler vermek gerekebilir. Çok sayıda ve markada nemlendirici olduğundan rasgele bir nemlendirici kullanımı doğru değildir. Hastanın deri tipine ve şikayetlerine uygun nemlendiriciler önerilmelidir.