Çikolatanın Bilinmeyen Faydaları Neler?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 7 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Ayrıca çikolata sağlık için gerekli birçok mineral, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko ve bakır içerir. İşte, çikolatanın en çok bilinen faydaları.

  [​IMG]
  Dengeli Tüketildiğinde Çikolatanın Sağladığı Faydalar

  İçeriğinde bulunan antioksidanlar kansere karşı savaş verir. Çikolata, polyphenol diye adlandırılan ve içinde procyanidins, epicatechin, catechin olan antioksidan bileşim dizileriyle doludur. Meyve, sebze, şarap ve çay da polyphenol içeriyor. Fakat çikolata ve kakao yağında yüksek miktarda polyphenols içeriyor.

  Potasyum içerdiğinden dolayı aşırı yorgunluk ve strese iyi gelir. Ayrıca çikolata phenethylamine (PEA) içerir. Phenethylamine sinir sistemini uyarır ve kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlar.

  Çikolata zengin bir kalsiyum kaynağıdır, bu da güçlü kemiklerin oluşmasını sağlar.
  Çikolata geçmişten günümüze özellikle kadınlar üzerinde psikolojik olarak oldukça olumlu etkilere sahip. Çikolata kadınların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan endorfin salgılar.
  Çikolata yüksek tansiyonu düşürür.

  Zengin florid kaynağıdır, dişleri güçlendirir. Fakat çikolatada bulunan yüksek karbonhidrat ve şeker diş bakımı yapılmadığında çürümeye yol açabilir.

  Çikolata yüksek miktarda bakır içerir. Bakır, vücudun demiri absorbe etmesine yardımcı olur ve cilde, damarlara ve dokulara faydalıdır.

  Demir ve çinko içerdiğinden dolayı bağışıklık ve üreme sisteminin gelişmesine ve korunmasına yardımcıdır.

  Çikolatadaki doymuş yağ oranı, kandaki kolesterol seviyesini dengeler.

  Elbette çikolatanın faydalarını saymakla bitmez. İlk akla gelen ve sağlık açısından önemli olan faydaları göz önüne alınmıştır. Çikolatanın aşırı miktarda tüketimi zararlı olduğunu da unutmayın.
   
Yükleniyor...