Çikolata Beyin Kanaması Riskini Azaltıyor Olabilir mi?

'Sağlık Rehberi' forumunda SümbüL tarafından 13 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Büyükten küçüğe her yaş grubunun sevdiği çikolata beyin kanaması riskini azaltıyor olabilir mi?

  [​IMG]

  Yapılan bir incelemeye göre çikolata yemek beyin kanaması riskini azaltıyor olabilir. Bir başka çalışmada ise çikolata yemenin beyin kanamasının ardından ölme riskini azaltıyor olabileceği yönünde bulgular elde edildi.

  İncelemede çikolata ve beyin kanamasına ilişkin üç araştırmanın sonuçları dikkate alındı. Torontoda yapılan çalışmayı yürüten araştırmacılardan Gustavo Saposnik ve Sarah Sahib, çikolatanın beyin kanaması riskini gerçekten azalttığının mı yoksa daha sağlıklı insanların çikolata yeme olasılığının diğerlerinden daha yüksek olduğunun mu anlaşılması için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söylüyor.

  Çikolata flavanoid adı verilen antioksidan maddeler açısından zengin. Bu maddeler beyin kanamasına karşı koruyucu etki gösteriyor olabilir, ancak bu konunun daha fazla araştırılması gerekiyor.

  İlk araştırma haftada bir porsiyon çikolata yiyen 44.489 kişinin beyin kanaması geçirme olasılığının hiç çikolata yemeyenlere göre % 22 daha az olduğunu gösterdi.

  İkinci araştırmada ise haftada 50 gram çikolata yiyen 1169 kişinin beyin kanaması sonrası ölme riskinin çikolata yemeyenlere göre % 46 daha az olduğu görüldü.

  Araştırmacılar literatürde bunların dışında konuyla ilgili sadece bir araştırma buldu, o araştırmada da çikolata yeme ile beyin kanaması riski arasında bir bağlantı olmadığı sonucuna ulaşılmıştı.


  Kaynak:Tubitak - Bilim ve Teknik Dergisi​
   
  Son düzenleme: 13 May 2010
 2. Cevap: Çikolata Beyin Kanaması Riskini Azaltıyor Olabilir mi?

  Mutluluk verdiği ve stresten uzaklaştırdığı söylenmekte..Sonuçlar negatif göstermiş ama neden olmasın beyne etkisi fazlaca var (:
   
 3. Cevap: Çikolata Beyin Kanaması Riskini Azaltıyor Olabilir mi?

  Bu kadar lezzetli birşeyin faydalı olmaması imkansız zaten :f40: