Cihanşah Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda Aderito tarafından 22 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


  1. Cihanşah Kimdir, Hayatı kısaca


    1591′de dünyaya gelen Şah Cihan, Ekber Şahın torunu ve Cihangir Selim Şahın oğludur. 1628′de tahta çıktı. Hindistanda kurulmuş olan Türk İmparatorluğunun beşinci hükümdarı olan Şah Cihan, Hindistandaki Türk hâkimiyetinin en parlak dönemlerinden birini yarattı.

    Şah Cihan oldukça zengin ve muhteşem bir hükümdarlık devri yaşadı. Sanata ve ilme büyük değer verirdi. Onun zamanında birçok uygar anıtlar kuruldu. Delhi şehrini imar edip büyüttü. Şah Cihanın tahtındaki mücevherler dillere destan olmuştu.

    En çok sevdiği karısı Mümtazmahal namiyle şöhret bulan Ercüment Banu için Ağrada yaptırdığı göz kamaştırıcı Tac Mahal Türbesi, Türk sanatının en ince ve yüksek mimarî eseri olarak günümüzde hâlâ gözleri kamaştırmaktadır. Tac Mahal, Türk uygarlığının en güzel anıtlarından biri olarak yaşamaktadır. Bu eserle Şah Cihan, Türk sanatının en güzel örneklerinden birini yaptırarak onu sonsuzlaştırmıştır. Bu eserin mimar ve ustaları İstanbuldan gitti.    Hayatının son yıllarıda hastalıkla ve hapisle geçti. Çünkü kendisi hasta olunca oğulları arasında saltanat kavgası baş gösterdi. Oğlu I. Âlemgir (Evrengzib), kardeşlerini ortadan kaldırarak babasını tahttan indirdi. Şah Cihan 1666′da öldü. O, bugün dünyanın en zarif mimarî anıtlarından biri olan Tac Mahalde sevgili karısıyla beraber yatmaktadır.