Çiçekli Bitkilerde Üreme Hücrelerinin Oluşumu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 30 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu


  1. Çiçekli Bitkilerde Üreme Hücrelerinin Oluşumu Hakkında Bilgi    Bitkilerin yüksek yapılı kısmına üreme organına çiçek denmektedir. Çiçekler, uzunlukları farklı bir sapın ucunda ve bir eksen etrafında iç içe geçmiş birkaç bölümden oluşmaktadır.Çiçekli bitkilerde eşeyli üreme tohumlar sayesinde olur.Bitkiler çiçekli olsalar bile tohum oluşturmuyorlarsa eşeyli olarak üremezler.

    Kapalı tohumlu bitkilerde mayozda meydana getirilen haploid hücreler gerçek gametler değildir. Bu hücreler döllenme yapmadan önce, endomitozla haploid bir gelişme dönemi geçirirler. Böylece döllenecek olan gerçek gametleri oluştururlar. Tohumlu bitkiler bu yönüyle hayvanlardan farklıdırlar. Üreme organları çiçeklerin üzerinde bulunur.Ayrıca Tozlaşmanın başarılı olabilmesi için, bitkiler çok fazla polen üretirler. Böylelikle çiçek tozlarının dişi organ tepeciklerine ulaşma olasılığı artar. Polenlerin dışında bulunan dış gömlek, uçuşmalarına yardımcı olacak yapı kazanmıştır.

    Çiçekli bitkilerde Polenlerin rüzgar ,hayvanlar ve su aracılığı ile dişi üreme organının tepeciğine taşınmasına tozlaşma denir.Polenler tepeciğe yapıştıktan sonra polen içindeki erkek üreme hücrelerinden biri yumurtalığa doğru polen tüpünü oluşturmaktadır.Diğer erkek üreme hücresi polen tüpünden ilerleyerek yumurtalık içindeki dişi üreme hücresine ulaşır.