Çiçek Desenli Atkı ve Bere Nasıl yapılır?

'El Becerileri' forumunda Yasemin tarafından 17 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. Çiçek Desenli Atkı ve Bere Yapılışı  Merhaba örgü seven bayanlar sizlere yepyeni çok güzel görünen çiçekli bir atkı modeli birde bere modelinin yapılışını kısaca ve resim yardımıyla atlamaya çalışacağım.Umarım beğenir ve sizlerde bu bere ve atkı modelini örmeye karar verirsiniz.

  İşteberemizin ve atkımızın şirin bir görüntüsü

  cicke-desneli-atki-vebere-.

  Bu şık ve sevimli berenin yapılışı için bizlere gereken şey 300 gram yün ve 2 numara tığ.
  Hemen beremizin yapılışına geçiyoruz sevgili anneler;

  Bereye tepe kısmından başlanır.15 sıra artırarak devam edilir. 15′inci sıraya geldiğimizde de eksilterek 6 sıra daha öreriz.Berenin siperlik kısmı içinse yarım ay şeklinde mukavva ya da kırılmayan bir malzemenin üzerini sık iğne ile kaplayarak tepe kısmını birleştirin hepsi bu kadar basit bayanlar.Şalımızı ise lila , kırmızı, mor ve yeşil renklerle büyük motifler yaparak birleştirebilirsiniz.Motiflere zincir çekip halka yapın. Halkanın üzerine uzun olarak 4 kez çekip toplayın. 3 zincir çekip tekrar uzun ilmeklerle, 8 yapraklı orta bölümü yapın.Ortadaki çiçeğin arasındaki zincirlerden uzun ilmekler alıp 3′er yapraklarla devam edin.Etrafına beyaz renklerle köşelerde uzun atmalar arasına örümcek yaparak büyük kare motifleriyle birleştirerek şalınızı tamamlayın.

  Çiçek kısımlarının tomurcuk kısımlarına, kendi zevkinize göre boncuklar da dikebilirsiniz çok daha güzel görünecektir.Berenin örülüşünü bitirdikten sonra, gül kısmına isterseniz boncuk dikmek suretiyle de değişik çiçek modelleri yapabilirsiniz. Tabi ki aynı işlemi atkınızda da tekrarlamak kaydıyla bir uyum sağlamanız şık bir bere ve atkı takımı oluşturmanızı sağlayacaktır.