Chrome yer imleri nasıl yedeklenir?

'Teknoloji Haberleri' forumunda Züleyha tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi

  Chrome yer imleri nasıl yedeklenir?
  [​IMG]

  Gün içerisinde gezindiğiniz pek çok siteden hoşunuza gidenleri kaybetmemek ve ara sırada olsa yeniden ziyaret etmek ihtiyacı duyduğunuzda yapmanız gereken kullandığınız web tarayıcısının yer imlerine, beğendiğiniz siteler eklemek. Bunun için web tarayıcınızda özel klasörler oluşturabilir, klasörlere istediğiniz ismi verebilirsiniz.

  Bu yer imlerini daha sonra kaydedip saklayabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı hemen anlatmaya çalışayım.

  İlk olarak CTRL+SHİFT+O kombinasyonuna aynı anda basın. Chrome’da yeni bir sayfa açılır. Açılan sayfada Düzenle yazısına tıklıyoruz. Açılan yeni bölümde Yer işaretlerini HTML dosyasına aktar diyoruz.  [​IMG]  [​IMG]

  Bu işlemi yaptığınızda HTML dosyasını nereye kaydetmek istediğinizi belirlemeniz gereken bir pencere açılacak. Bana kalırsa formatla kaybolmayacak D sürücüsüne kaydetmeniz iyi olur bu dosyayı. Evet Kaydet dediysek artık Chrome Yer imlerimiz HTML dosyasında bizim için saklanmış bir şekilde bekliyor.

  Diyelim ki format attınız bilgisayarınıza yada Chrome kaldırıp yeniden kurmanız gerekti. Yer imlerinde sakladığınız siteleri yeniden Chrome’a yüklemek istiyorsunuz.

  CTRL+SHİFT+O tuşlarına aynı anda yeniden basın. Yukarda yaptığımız işlem gibi tekrar Düzenleye girin. Burda farklı olarak tek yapmanız gereken işlem  Yer işaretlerini HTML dosyasından içe aktar demek ve daha önce kaydettiğiniz HTML dosyasını bulup tamam demek.