chris martin biyografi,chris martin kimdir

'Biyografi' forumunda Büsra tarafından 11 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. chris martin hayatı
  chris martin biyografi
  chris martin kimdir

  [​IMG]


  2 Mart 1977 'de İngiltere 'nin Doğu Sussex bölgesindeki Devon da, öğretmen bir anne ve muhasebeci bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. 5 kardeşin en büyüğüydü. Zamanında Jeremy Irons ın da eğitim görmüş olduğu Sherbourne School dan mezun olduktan sonra, üniversitede okumak üzere Londra ya gitti. Burada University College London ın, antik dünya tarihi bölümüne kaydoldu. Birkaç hafta içinde Will Champion , Guy Berryman and Jonny Buckland la tanıştı ve 90ların ortalarında, tüm dünyada büyük başarı kazanacak Coldplay grubunun temelleri atılmış oldu. Chris Martin, Johnny Buckland ile birlikte müzik yazmaya başladı. Grup amatör olarak başladıkları çalışmalarını gittikçe ilerletti. 1998 de kendilerini gösterebilmek için ellerine büyük bir fırsat geçti ve Manchester da yapılan müzik festivalinde çaldılar. Büyük ilgi gördükleri için menajer Fierce Panda onlarla “ Brothers and Sisters singleı için bir sözleşme imzaladı. Ardından ilk albüm için plak şirketi Parlophone la anlaştılar.
  2000 yılında yayınladıkları Yellow singleının başarısının ardından yeni single Trouble geldi . Yellowun başarısı İngiltere sınırlarını aştı, Seattle ve Los Angeles taki radyo istasyonlarının en çok istek olan şarkılarından biri oldu . İlk debut albümleri “ Parachutes beşyüzbinden fazla sattı ve en iyi alternatif müzik albümü dalında Grammy ödülünün sahibi oldu.
  26 Ağustos 2002 de grup ikinci debut albümleri A Rush of Blood to The Head i piyasaya sürdü. Bu çalışmalarıyla en iyi albüm dalında Grammy ödülünün sahibi oldular. Ayrıca albümde yer alan In My Place teki vokaliyle, Chris Martin en iyi rock performansı ödülüne layık görüldü.
  Aynı yılın eylül ayında, Chris Martin, grubun verdiği bir konserde ünlü aktris Gwyneth Paltrow la tanıştı, 2003 te evlenen çiftin, 14 Mayıs 2004 te Apple Blythe Alison Martin isimli kız çocukları dünyaya geldi .
  Chris Martin grubu Coldplayle, 15 Mayıs 2003 te, Londradaki savaş karşıtı “ One Big No konserlerinde çaldı ve aynı yıl birçok farklı remix çalışması da yapılan “ Clocks , yılın şarkısı Grammysini aldı.
  2005 te üçüncü debut albümleri X&Yyi yayınladılar. 2006 da, X&Y, Coldplaye, en iyi uluslar arası grup dalında Juno ödülü kazandırdı.
  Chris Martin ve Gwyneth Paltrow, 8 Nisan 2006 da Moses Martin adında bir erkek çocuğu sahibi oldular.
  Martin, 80lerin kült rock grubu Echo and the Bunnymen in en büyük hayranlarından biri olduğunu açıklamıştır. Fix You ve Moses şarkılarını eşi Gwyneth Paltrow, Til Kingdom Come ı ise Johnny Cash için yazdığı bilinmektedir. Ingiliz Müzik Ödülleri Töreni'nde "Aslında tüm ödüller çok saçma, George Bush istediğini yapınca hepimiz öleceğiz" demiştir.


  Alıntı..