Charles Dickens

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 6 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Charles Dickens ile ilgili bilgiler

  [​IMG]

  Charles Dickens 1812 yılında memur bir ailenin oğlu olarak 1812 İngiltere'nin Landport limanında doğdu. Küçük yaşta büyük maddi zorluklarla karşılaşan Dickens, 11 yaşına geldiğinde bir boya fabrikasında günde 10 saat çalışmak zorunda kaldı. Çocukluk ve gençlik yıllarının büyük bir bölümünü çeşitli işlerde çalışarak geçirdi. 15 yaşına geldiğinde bir avukatın yanında çalışmaya başladı ve burada stenografi öğrendi. 1835 yılına gelindiğinde Morning Chronicle gazetesinde stenograf olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl "Boz" takma adıyla Boz'un Karalamaları başlığı altında yazıları yayınlanmaya başladı.

  1830 yılında ilk aşkı Maria Beandel ile tanıştı ve onu "David Copperfield" daki Dora karakteri için uygun bir model olarak gördü. Ancak Maria'nın ailesi bu birlikteliği onaylamadı ve ayrılmak zorunda kaldılar.

  1837 yılına gelindiğinde "Bay Mal'ın Serüvenleri" adlı kitabı ile üne kavuşmaya başlayan Dickens, aynı yıl Catherine Hogart ile evlendi. 1940 yılında da "Antikacı Dükkanı" adlı romanını yayınladı. 1940 yılında Amerika'ya giden Dickens burada Daily News gazetesini ve Household dergisini çıkardı. 1843 ve ve 1846 yılları arasında yaptığı seyahatlerde dönemin ünlü yazarları ile tanışma fırsatı yakaladı.

  1858 yılında eşinden ayrıldı ve yeniden seyahatlere çıkmaya başladı. Çıktığı seyahatlerde sürekli yeni insanlarla tanışan ve çok sayıda konferans veren Dickens, bu tempoya dayanamadı ve Gadshill'deki evinde dinlenmeye çekildi. 1870 yılında hayatını kaybetti ve Paris'te, Mössie'de toprağa verildi.