Charles Darwin Türlerin Kökeni

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 18 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Türlerin Kökeni Charles Darwin


  Charles Darwin Türlerin Kökeni Kitabı

  Türlerin Kökeni, İngiliz doğa bilimci Charles Darwin'in 24 Kasım 1859'da yayınlanan kitabı. Orijinal adı, Doğal Seçilim Yoluyla Türlerin Kökeni ya da Hayat Kavgasında Avantajlı Irkların Korunumu Üzerine idi ve 1872'de Türlerin Kökeni" olarak değiştirildi. Bilim tarihinin en önemli çalışmalarından biridir.

  Çalışma, Darwin'in HMS Beagle gemisi ile 1831-1836 yılları arasında yaptığı araştırma gezisi sonrasında, özellikle Galapagos adalarındaki gözlemlerine dayandırarak oluşturduğu biyolojik evrim kuramı üzerinedir.

  Türlerin Kökeni Türkçe'ye ilk kez, yayımlanmasından 111 yıl sonra, 1970 yılında, Öner Ünalan tarafından çevirilmiş ve Onur Yayınları tarafından basılmıştır.

  [​IMG]

  Charles Darwinin eseri Marx ve Engels'in de yoğun ilgisini çekmiştir. Darwinin eseri yayınlanır yayınlanmaz Engels, Marksa yazdığı mektupta şöyle demiştir Şu anda kitabını okumakta olduğum Darwin , tek kelimeyle muhteşem. Marks da kitabı "Bizim görüşlerimizin doğal tarih temelini içeren kitap işte budur.şeklinde nitelemiştir.

  Darwin hakkındaki en önemli yanılgı ve önyargı, Darwin'in insan kökenini maymunlara dayandırdığına dair iddialardır. Tam aksine Darwin bu konuda uyarıda bulunmaktadır. İnsan, maymunlarla aynı türden gelmektedir ama maymunların evrimi sonucu ortaya çıkmamıştır. Ortak atadan bir ayrılma söz konusudur.

  [​IMG]