Charles Darwin Kimdir

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 19 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Charles Darwin hayatı

  Charles Darwin biyografisi

  Charles Darwin 12 Şubat 1809 tarihinde İngiltere'de dünyaya geldi. Darwin Eylül 1818'de ise Shrewsbury Okulu'nda yatılı öğrenci olarak eğitime başladı. 1825'te mezun olan Darwin, bir süre babasının yanında stajyer doktor olarak çalıştıktan sonra İskoçya'daki Edinburgh Üniversitesi'nin tıp fakültesine yazıldı.
  Ancak bu konu ilgisini çekmediği için babası ona rahip olmasını ve bu amaçla Cambridge Üniversiteside öğrenim görmesini önerdi. Bununla birlikte Charlesi en çok ilgilendiren konu doğa tarihiydi.

  [​IMG]

  Alexander von Humboldtun kitapları Darwinin doğa bilim görüşlerini etkiledi. Humboldtun kitapları ona kendi deyimiyle “doğabiliminin soylu yapısına bir katkıda bulunmak isteğini uyandırdı. Darwin, bu bağlamda 27 Aralıkta başlayacak ve 5 yıl sürecek bir deniz yolculuğuna çıktı.

  Charles Darwin, yolculuk dönüşü zooloji ve jeoloji konusundaki incelemelerini ve yolculuk günlüğünü yayınladı. Bütün bunlar onun kamuoyunda ün kazanmasını sağladı.
  Bu gezilerden sonra Darwin 1843 yılında Türlerin Kökeni adlı eserini yayınladı. Bu yapıtında, “doğal seçme ya da “doğal ayıklanma yoluyla canlıların nasıl evrim geçirdiğini açıklayarak kuramının temel ilkelerini tanıttı. bu teoriye göre, koşulların değişmesine bağlı olarak canlı ya hemen değişir ya da uzun zaman içinde değişim gösterir. Eğer canlı değişmezse, yaşam şansını kaybeder. ‚ünkü yaşam ilkesi ekonomidir; her şeyin belli bir işlevi vardır ve o işlevi en iyi şekilde yapmak zorundadır; ona uymayan canlı kaybolur. Eğer yaşam şartları değişmişse, canlının da buna bağlı olarak değişmesi gerekir; aksi taktirde mevcut fakat işe yaramayan bazı kısımlarını ya da organlarını beslemek ve kendi gücünü korumak için kullanacağı besinini gereksiz yere sarfetmek zorunda kalır.

  Bu durumda yaşam savaşında başarılı olma şansını zorlar, hatta kaybedebilir. Bundan dolayıdır aynı görevi yapan organın sayısı fazlaysa, bunlar değişime uğrar ya da uzun süre değişmemiş organlar ve nisbeten az gelişmiş, basit canlılar, aynı şekilde, değişme geçirirler.

  Charles Darwin 19 Nisan 1882 tarihinde hayatını kaybetti. bir çok iddia içeren kitap o dönemde bir çok kişinin tepkisini çekmişti. Özellikle dini ve felsefi eleştiriler yapıldı. Tartışmanın en can alıcı bölümlerinden biri, İngiliz Bilimsel İlerleme Derneğinin 30 Haziran 1860ta Oxfordda toplanan yıllık oturumunda meydana geldi. Anglikan Piskoposu Samuel Wilberforce bu toplantıda Darwinin tezine çok sert eleştiriler getirdi.

  Bir çok bilim adamı türlerin evrimini kabul etmekle birlikte doğal ayıklama tezine karşı çıktılar. Felsefi karşı çıkışlar ise Darwinin bu tezinin ırkçılığa varabilecek sonuçlar doğuracağı yönündeydi.

  Charles Darwin 19 Nisan 1882 tarihinde hayatını kaybetti.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Charles Darwin Kimdir
 1. ZORBEY
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  996
 2. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  6,547
 3. Bella
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,625
 4. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,191
 5. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  642