Cezerye

'Damak Keyfi' forumunda anniccha tarafından 23 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Cezerye Tarifleri
  Cezerye Nasıl Yapılır
  Havuçlu Cezerye Tarifi


  Cezerye, özellikle Mersin bölgesinde yaygın tatlı türü. Havuç, toz şeker, ceviz ve hindistan cevizinden yapılır. Burada Havuçlu cezerye nasıl yapılır onu tarif edeceğiz.

  [​IMG]

  Gerekli malzemeler:

  400 gr havuç
  200 gr toz şeker
  100 gr ceviz içi
  yeteri kadar su

  Süsleme İçin :
  Hindistan Cevizi

  Havuçların üzerini bıçakla temizledikten sonra bol su ile yıkayıp kurutun ve çelik tencereye rendeleyin. Üstüne toz şekerini dökmeli ve şekeri ıslatıp eritecek kadar da su kattıktan sonra tencereyi orta ısılı ateşe oturtmalı (havucun suyunu salacağını düşünerek baştan fazla su koymayıp gerektikçe sıcak su katmak daha uygundur).

  Tahta bir kaşıkla karıştırarark havuçlar eriyip de koyuca bir macun elde edinceye kadar tenceredekileri kaynatmalı. Macunun kıvamını anlamak için tahta kaşıkla tencereden minik bir parça almalı, bunu iki parmak arasına alıp yuvarlamalı. Parmaklar açılınca sadece birine yapışık kalıyorsa tamamdır.

  Şekerli havuç macunu kıvamını bulunca tencereyi ateşten indirmeli ve hemen içine ceviz içi parçalarını atmalı, karıştırarak bunları helvaya yedirmeli. Sonra bu karışımı hafifçe ıslatılmış mermere(tezgaha) döküp spatula ile şekillendirerek bir dikdörtgen şekli vermeli.

  Cezerye soğuyup katılaşınca, bunu her defasında ıslatılacak bir bıçak ile dilimlere kesmeli. Himdistan cevizine bulayarak servis edilmeli.
  Afiyet Olsun!!! =)
    2. Cevap: Cezerye

  Discooo bize cezerye getirmeyi unutma okeytooo =))
    3. Cevap: Cezerye

  Cezerye mersin yöresinde değilmiydi yaw :D
    4. Cevap: Cezerye

  Bizde yukarıda öyle dedik zaten ama ha MAlatya ha Mersin 2 adımlık yer noolcak =DDD
    5. Cevap: Cezerye

  Disco cezerye getir o zaman :D