Cezayirin Gelenek Ve Görenekleri

'Ülkeler' forumunda zamaneanne tarafından 5 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cezayirin Gelenek Ve Görenekleri Nelerdir


  Cezayirin Gelenekleri Hakkında Bilgi  Ceayir Kuzey Afrikada yer alan kıtanın en büyük ülkesidir. Gelenek ve görenekleriyle cezayir, Kuzey afrikayı pek yansıtmaz. Ülkedeki kültürel çeşitlilik gelenek ve göreneklere de yansımıştır. Ülke nüfusunun büyük çoğunluğu müslümanlardan oluştuğundan islam dininin tüm gelenek ve göreneklerini ülkede görmek mümkündür. Cuma namazı ve kurban bunlardan bazılarıdır.

  Cezayir kültürünün en önemli unsurunu İslam medeniyeti oluşturur. Ülke nüfusunun %99'dan fazlasını müslüman kökenliler oluşturur. Vaaz vermek veya dini faaliyetlerde bulunmak devletin iznine tabidir.

  Cezayir müziğinin ülke dışında en çok bilinen türü rai'dir. Rai, çobanların folklorik müziğiyle popun bir karışımıdır. Cheb Khaled ve Cheb Mami gibi uluslararası yıldızlar bu tarz müzikle ün kazanmıştır. Cezayir içinde ise sözel ağırlıklı eski şaabi türü müzik halk tarfından tercih edilmektedir. Kabile müziği de kıvrak tonlarıyla beğeni toplamaktadır. Kıyı kentlerinde Endülüs göçmenlerinin getirdiği Endülüsi müzik, klasik bir tarz olarak hâlâ dinlenmektedir.

  Devlet, din eğitimine ve camilere maddi katkıda bulunmakta, imamların maaşlarını ödemektedir. 2005'ten beri şeriat hukuku orta dereceli okullarda zorunlu ders haline getirilmiştir.

  Cezayir yemekleri Akdeniz mutfağının özelliklerini gösterir. Bazı yemekler ülke genelinde pişirilse de çoğu yereldir ve kültürel çeşitliliğe delalet eder.