Ceza ve hayatı

'Biyografi' forumunda Crazy_R tarafından 25 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. CEZA'NIN HAYATI ?
  CEZA KİMDİR ?

  CEZA VE HAYATI ;

  [​IMG]

  Ceza, 1977 yilinda Üsküdar/İstanbulda dogdu. Rap müzige olan ilgisi ilkokul yillarinda sira arkadasindan ödünç aldigi kasetlerle basladi. Ceza tabii ki gerçek ismi degil, bu onun hiphopta kullanmak için seçtigi yada daha dogrusu kazandigi bir lakap! Katildigi hiphop partilerinde, Freestyle rap (yani o an sahneye çikip müzik esliginde, o an yazilan sözlerle rap yapma) yarismalarinda her zaman birinci olan Ceza için diger yarismacilar hep “eyvah Cezamiz geldi diyorlarmis ve bunun sonucunda, o da Cezayi lakap olarak kullanmaya baslamis.

  Gençlik yillarinda, çesitli projelerde yer alan Ceza, 1998 yilinda Dr. Fuchs ile bir araya gelerek “Nefreti kurdu. Kendi çabalariyla yaptiklari deneme kayitları sonrasinda “Yeralti Operasyonu isimli toplama Türkçe Rap albümünde yer aldilar.

  “Yeralti Operasyonunda en çok ilgi çeken grup olan “Nefret, kisa bir süre sonra Hammer Müzik ile anlasarak ilk albümü “Meclis-i Ala İstanbulu yayinladi. Albümün hit parçasi “İstanbul için çekilen videoklip birçok yerel ve ulusal TV kanalinda yayinlandi. Albüm sonrasi Türk ve Yabanci basindan olumlu elestiriler alan “Nefret, H2000, J&B Dance Festivali ve Avrupa Müzik Festivali gibi büyük organizasyonlarda sahne aldi. “Meclis-i Ala İstanbul albümleri Hammer Müzikin distribütörleri tarafından Türkiye ile ayni anda Avrupada da piyasaya sürüldü. Özellikle Türkçe Rapin büyük ilgi gördügü Almanyada Türkiyeden çikan bir grup için yüksek bir satis rakamina ulasti.

  İkinci albümleri “Anahtar için İstanbulda Digitalmix stüdyosunda kayida giren “Nefret, çalismalarini 2001 yilinin Temmuz ayinda tamamladi. Cartel grubundan Erci E, Wu Tang Clan için yaptigi featuring ile büyük isim yapan Bektas, Megalomaniax grubundan Kader K, ve “Gerçek Kal albümüyle adından söz ettiren Fresh Bnin de konuk oldugu albümde scratchler Almanyanın ünlü DJleri DJ Rocky ve DJ Ness tarafindan atildi

  Türkiyede yasanan ekonomik kriz ve Dr. Fuchsun ani sekilde askere gitmesi sonucu istenilen promosyonun yapilamamasina ragmen “Anahtar çok yüksek bir satis rakamina ulasti ve Nefretin Türkiyenin en çok satan ve Dünyada en çok taninan Türkçe Rap grubu olmasini sagladi!
    2. Cevap: Ceza ve hayatı

  Gerçek adı Bilgin Özçalkan Ceza (Keskinkılıç)
    3. Cevap: Ceza ve hayatı

  Adı batsın 5 para etmez bu adam :D