Çevremizde Evimizde Okul Ve Sınıfımızda Tasarrufla İlgili Neler Yapabiliriz

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 9 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Çevremizde Evimizde Okul Ve Sınıfımızda Tasarrufla İlgili Neler Yapılabilir  Tasarrufun yapılabileceği alanlar:

  Hayatımızın her alanında, her tülü eylem ve hareketlerde tasarruf yapılacak,alanlar mevcuttur.Biz bu alanları kısaca şu ana başlıklar altında toplaya biliriz.Enerjide tasarruf,Tüketimde tasarruf, Zamanda tasarruf,Üretim aşamasında tasarruf.

  Evde tasarruf yaparken dikkat etmemiz gereken şeyler oldukça fazla gereksiz yere ışık kullanmamak yerli yersiz her yerde lamba yakmamak.Çamaşır ve bulaşık makinesini gereksiz yere tam doldurmadan sürekli çalıştırmamak evimizde belli başlı dikkat etmemiz gereken tasarruf alanlarından sadece bazılarıdır.Zamanınızı değerli kullanmak için ev işlerinde de dikkatli olmalı ve tasarruf yapmanın püf noktalarını göz önünde tutmalısınız.Bulaşıklar için maksimum 60 derece su sıcaklığı yeterlidir.Bulaşık yada çamaşır Makineniz çalışırken mümkünse banyo ve mutfakta aşırı su kullanmayın.

  Geçim zorlukları nedeniyle özel ihtiyaçlarınızdan kısıyor olabilirsiniz fakat bunun yeterli olmadığını düşünüyorsanız ev işlerinde de tasarruf yapmanın yollarını bilmelisiniz.Duşta 2 dakika daha az kalırsanız 38 litre su tasarruf edersiniz. Herkes duş alırken, yalnızca 4 litre su tasarruf etse, toplam miktar her gün bir gölden akan taze su miktarının iki katına denk olur.

  Kapaksız kapta yemek pişirmeyin. Üç kat daha fazla enerji tüketirsiniz.