Ceviz’in yararları nelerdir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 12 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Ceviz’in yararları neler biliyormusunuz?

  Ceviz omega3 bakımından oldukça zengindir.Özellikle çocuklara yedirilmesi tavsiye edilen cevizin bilmediğimiz birçok yararı bulunuyor işte sizlere kısaca cevizin faydalarını anlatan güzel bir yazı.Yemeklerden sonra ceviz yemek, vücuttaki sağlığa zararlı yağları ve kan damarlarındaki yağların bozucu etkilerini azaltığını biliyormuydunuz.

  Yapılan bir araltırma şunları gösteriyor ki cevizin sağlığımıza çok büyük faydası bulunuyor.Yapılan araştırma 24 katılımcı ile yapılmıştır.Yarısı normal kolestrol seviyesinde, diğer yarısının da orta ölçünün daha yüksek düzeyinde kolestrolü vardı. Bir haftada her bir gruba, salam ve peynir olmak üzere yağ oranı yüksek iki besin yedirildi. Bir öğün yemek boyunca araştırmacılar yemeğe 5 çay kaşığı zeytin yağı ekledi. Araştırmacılar haftanın sonuna kadar, diğer öğüne 8 kabuksuz ceviz ilave ettiler.

  Testler sonrasında, yüksek doymuş yağ oranı olan yemeklerde, zeytin yağı ve cevizlerin atardamarlardaki tehlikeli iltihap ve oksitlenmeyi her öğün sonrasında azaltmaya yardımcı olduğunu görüldü. Buna rağmen cevizler zeytin yağından farklıdır. Ceviz, aynı zamanda atardamarların, elastikiyet ve esnekliğini korumaya yardımcı olur.

  Eşit olarak daha yüksek kolestrolü olan katılımcılarda, cevizin bunlara yardımcı olduğu görülmüştür

  ceviizn-faydalari-.jpeg