Cevdet Yücel Söztutan Kimdir, Hayatı

'Hakkında bilgi' forumunda EyLüL tarafından 14 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


  1. Cevdet Yücel Söztutan Kimdir


    Yücel Söztutan 1953 yılında Kars’ın Sarıkamış ilçesinin Sırataşlar köyünde doğdu. İlkokulu köyünde tamamladıktan sonra Erzurum Ticaret Lisesi orta kısmından 1969 yılında mezun oldu. 1972 yılında, Gümüşhane Erkek Öğretmen Okulu’nu bitirdi.

    7 yıl çeşitli yerlerde ilkokul öğretmenliği yaptıktan sonra girdiği Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı (Türkoloji) Bölümü’nden 1984 yılında mezun oldu. Aynı yıl, 13 yıllık öğretmenlik mesleğinden ayrılarak, Türkiye Gazetesi’nin Erzurum Bölge Haber Müdürü olarak göreve başladı. Daha sonra bu gazetenin Erzurum Baskı Tesisleri hizmete açılınca, Matbaa ve Yazı İşleri Müdürü oldu. 1994 yılından sonra, İstanbul’da İhlas Magazin Grubu bünyesinde çalıştı.

    Türkiye Gazetesi’nde eğitim ve edebiyat üzerine bazı makaleleri; Mina, Kültür Dünyası, Milli Fikir ve yine Türkiye Gazetesi’nde çeşitli şiirleri yayınlandı. Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti tarafından röportaj dalında 1989 Gazetecilik Başarı Ödülü ile sayfa düzeni dalında 1990 Süleyman Necati Gazetecilik Başarı Ödülü aldı. Edebiyat tarihimizden derlediği nüktelerden oluşan Bir Deste Nükte adlı eseri, Babıali Kültür Yayıncılığı tarafından basılarak piyasaya sunuldu.
     


Yükleniyor...