Çerkez Şeyhi Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 23 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Çerkez Şeyhi Hayatı


  Çerkez Şeyhi Biyografisi

  Çorum velilerinden. İsmi Ömer Lütfi olup, babasınınki Abisal Beydir. Çerkez Şeyhi ismiyle meşhur oldu.

  Çerkez Şeyhi 1849 (H. 1266)da Kafkasyada doğdu.Çerkez Şeyhi Yedi yaşında ailesi ile birlikte Trabzona yerleşti. Sonra Tokatın Batmantaş köyüne taşındılar. Akrabâlarından Kundukzâde Musa Paşa, tahsîlini tamamlaması için İstanbula götürdü.

  Çerkez Şeyhi, daha 7 yaşında iken rüyâlarında gördüğü bir zat ona devamlı,İlim öğrenmek için İstanbula gel! diyordu. İstanbula gittikten sonra rüyâsına giren zâta rastladı. Bu zat Edirneli Şeyh Seyyid Muhammed Nüri idi. Çerkez Şeyhi ona talebe oldu. On bir senelik bir tahsil hayâtından sonra icazet, diploma alan Çerkez Şeyhi, hocası tarafından Sivasın Aziziye kasabasına bağlı Kazancı köyüne ilim yaymak için gönderildi. Burada iki sene kadar insanlara Allahü teâlânın emir ve yasaklarını öğretmeye çalıştı. Sonra Çorumun Bakırboğazı köyüne yerleşerek, bir tekke inşa ettirdi. Dört sene kadar bu köyde kaldıktan sonra 1891′de Çoruma yerleşti. Çorumda taliplerine ilim öğretmeye çalıştı.

  Çerkez Şeyhi, Çorum Ulu Camiinde verdiği son Cuma vazında Ey cemaat Artık ihtiyarladım. Sanırım bu son Cumâmızdır. Hakkınızı helal edin.dedi. Vefatından elli gün kadar önce evde çocukları ile sohbet ederken, rahatsızlandı ve sol tarafına felç geldi.

  Çerkez Şeyhi Bir ara iyileştikten sonra 1924 (H.1343) senesi Ramazan ayının on altıncı akşamı iftardan önce vefat etti.

  Çerkez Şeyhi Vasiyeti üzerine Çelebi Hüsameddin Efendinin yanına defn edildi.