Ceplere tek tip şarj

'Teknoloji Haberleri' forumunda alemşah tarafından 4 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Cep telefonlarında her markanın sadece kendi ürünleriyle uyumlu şarj aleti uygulamasının doğurduğu sorunu çözmek isteyen Avrupa Birliği, "tek tip şarj aleti" için tercihini yaptı.
  [​IMG]
  AB Komisyonu'nun yetkilendirdiği Avrupa standardizasyon kurumlarının onayladığı mikro USB girişi sayesinde cep telefonları şarj cihazına bile gerek kalmadan dönüştürücü kabloyla USB üzerinden bilgisayarlardan şarj edilebilecek.

  Sanayiden sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Antonio Tajani, tek tip şarj uygulamasının tüketicilerin hayatını kolaylaştıracağını ve israfı azaltacağını belirterek, üreticileri taahhütlerine bağlı kalmaya çağırdı.

  AB Komisyonu'nun talebiyle Haziran 2009'da bir araya gelen 14 büyük cep telefonu üreticisi (Apple, Emblaze Mobile, Huawei, LGE, Motorola, NEC, Nokia, Qualcomm, RIM, Samsung, Sony Ericsson, Alcatel, Texas Instruments ve Atmel) 2 yıl içinde tek tip şarj aletine geçme taahhüdünde bulunmuşlardı.

  BM kurumu Uluslararası Telekomünikasyon Birliği de Ekim 2009'da, veri ve ses transferine de izin veren mikro USB'yi tüm cep telefonu üreticilerine ortak standart olarak önermişti.

  Halihazırda HTC, Nokia, Sony Ericsson, Samsung, Dell, Toshiba, RIM, LG, Acer, Sharp, Huawei, Onkyo gibi birçok akıllı telefon üreticilerinin son modelleri, mikro USB üzerinden şarj ediliyor.
    2. Cevap: Ceplere tek tip şarj

  Avrupa standardizasyon kurumlarının onayladığı mikro USB girişi sayesinde cep telefonları şarj cihazına bile gerek kalmadan dönüştürücü kabloyla USB üzerinden bilgisayarlardan şarj edilebilecek
    3. Cevap: Ceplere tek tip şarj

  paylaşım için teşekkürler