Cep Telefonuyla Göz Muayenesi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 7 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Cep Telefonuyla Göz Muayenesi  Cep telefonuyla göz muayenesi artık mümkün,Cep telefonları son 20 yılda hızlı ve radikal bir evrim geçirdi. Başta sadece sesli görüşmeler yapılabilirken, şimdi kameradan hız ölçere bir dizi farklı sistemi de içermeyen cep telefonlarının piyasada fazla şansı yok.Göz muayenesi için artık doktora gitmek şart değil.

  Özel bir ışık kaynağı ve telefonun kamerası ile alınan görüntüler, işlenmek için bir dizüstü bilgisayara gönderilip, sonuçlar kısa mesaj ile alınıyor.Ama telefonların işlem gücü arttıkça, numuneleri telefon üzerinden de işleyip sonuç almak mümkün hale gelecek.

  Telefon ekranına tutturulan bu cihaz, miyop ve hipermetrop göz bozukluklarını tespit edebiliyor.Raskar, Cihaza bakın, size reçetenizi versin diyor.Ekrana takılan lensten bakan kişi, ekranda biri yeşil biri kırmızı iki çizgi görüyor.
  Bunlar paralel ise görüşleri normal demek. Değilse, kişi telefonun menü tuşlarına bunları denk getirene dek basıyor.Bu da gerekli olan lens ayarının bulunmasını sağlıyor.Raskar, dünyada 2 milyarı aşkın kişinin göz bozukluğu yaşadığını, bunun dörtte birinin tedavi edilmediğini söylüyor.

  Halihazırda, bu sistem için Hindistan'ın Hayderabad ve ABD'nin Boston kentlerindeki hastanelerde denemeler yapılıyor.Profesör Raskar cep telefonlarının gizli potansiyelini kullanma girişimlerinde yalnız değil.
    2. Cevap: Cep Telefonuyla Göz Muayenesi

  İlginç bir haber...En azından cep telefonu yararlı bir işe yarar di mi ama:)