Cep Telefonunda Türkçe karakter sorunu

'Teknoloji Haberleri' forumunda HazaN tarafından 18 May 2009 tarihinde açılan konu

 1. Telefon kullanıcılarının dikkatle okumalarını tavsiye ediyorum bu yazıyı... Neden mi? Çünkü Cep telefonu kullanımının rekor düzeye çıktığı ülkemizde tüm kullanıcıları ilgilendiren bir haber..."1 Temmuz tarihinden itibaren tüm cep telefonlarına Türkçe karakter zorunluluğu getirilecek."

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), cep telefonlarında 1 Temmuz’dan itibaren Türkçe karakter zorunluluğu getirdi. Bu özelliği taşımayan telefonlar toplatılacak.

  BTK’nın Kısa Mesaj Hizmetlerinde Türkçe Karakter Kullanımına Dair Yönetmelik’i Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; piyasaya arz edilen kısa mesaj hizmetini haiz cihazlar, Türkçe karakterlerin tamamını ihtiva eden ETSI TS 123.038 V8.0.0 ve ETSI TS 123.040 V8.1.0 teknik özelliklerine veya bu teknik özelliklerin sonraki sürümlerine uygun olacak.

  Yönetmelikte belirtilen şartlara uygun olmayan cihazların piyasaya arzına izin verilmeyecek. Kurum tarafından yapılan veya yaptırılan denetimlerde bu Yönetmelikte belirtilen şartlara uygun olmayan cihazların varlığının tespiti halinde, cihazların piyasaya arzı durdurulacak, cihazlar sırasıyla imalatçısı, üreticisi, yetkili temsilcisi veya dağıtıcısı tarafından toplanacak veya toplattırılacak.

  İşletmeciler, kısa mesaj altyapılarında, ETSI TS 123.038 V8.0.0 ve ETSI TS 123.040 V8.1.0 teknik özelliklerini veya bu teknik özelliklerin sonraki sürümlerini haiz olmayan cihazlar ile unicode sistemi kullanılarak kodlanan, Türkçe karakterleri içeren ve 160 karaktere kadar olan kısa mesajı, tek bir mesaj olarak kabul edecek ve ücretlendirecek.

  Türkçe karakter bilgisini de içeren, cihazların tanıtma ve kullanma kılavuzlarında bulunması gereken açıklayıcı bilgiler, 1 Temmuz 2010 tarihine kadar cihaz ambalajı içine konulacak bilgilendirme sayfasında yer alabilecek.

  Yönetmelik 1 Temmuz 2009 tarihinde yürürlüğe girecek.
  _Alıntıdır_​
   
 2. Cevap: Cep Telefonunda Türkçe karakter sorunu

  Güzel bir uygulama...Neydi o öyle istediğimiz gibi yazamıyorduk bir de bazı harfleri yazdığınızda fazladan sayılıyordu.İyi olmuş...
   
 3. Cevap: Cep Telefonunda Türkçe karakter sorunu

  Yaygın mesajlaşma bu durumda daha fazla olacaktır.Halbuki Türkçe karaktersiz mesajlaşma kültürümüze de oldukça yansımış,alışkanlık olmuştu..nbr? npysn?.:f196:
  Neyseki çalışmalar sonunda sorun çözülebiliyor..
   
 4. Cevap: Cep Telefonunda Türkçe karakter sorunu

  hade bakalım herşeyin hayırlısı:f118:
   
Yükleniyor...