Cep Telefonlarında Ortak Şarj Aleti

'Teknoloji Haberleri' forumunda Wish tarafından 1 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Dünyanın en büyük 10 cep telefonu üreticisi önceki gün, tüm telefon modellerinde kullanılabilecek "evrensel" bir şarj aleti üretilmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı.
  İngiliz Times gazetesinin haberine göre aralarında Apple, Sony Ericsson ve Nokia'nın da bulunduğu 10 şirket arasında yapılan anlaşmaya göre gelecek yıldan itibaren tüm üreticiler telefonlarını ortak şarj aletine uyumlu olacak şekilde tasarlayacak. 2012'ye kadar kullanımda olan telefonların büyük çoğunluğunun ortak şarj aletine uyumlu olması hedefleniyor.
  Üretilecek yeni şarj aletinin eski modellere göre enerjiyi daha verimli kullanacağı ve şarj işleminin tamamlanmasının ardından prize takılı bırakıldığında kaybolan enerji miktarını yüzde 50 azaltacağı belirtildi. Ortak şarj aleti, ilk aşamada sadece Avrupa'da kullanılan priz türleri için üretilecek.
  Yeni uygulama çevreci gruplar tarafından memnuniyetle karşılanırken AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Komisyon'un Sanayiden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen de, "Ortak şarj aleti sayesinde insanlar, yeni bir cep telefonu aldıklarında eski şarj aletini atmak zorunda kalmayacak" diyerek cep telefonu üreticilerinin aldığı kararı övdü.
  Verheugen, insanların yeni model cep telefonu aldıklarında önceki şarj aletlerini kullanamaması nedeniyle de bugüne kadar binlerce ton çöp meydana geldiğini vurguladı.

  -Alıntı-
    2. Cevap: Cep Telefonlarında Ortak Şarj Aleti

  Çok güzel bi düşünce ve çok da mantıklı..:f40:
    3. Cevap: Cep Telefonlarında Ortak Şarj Aleti

  Evet çok mantıklı bir düşünce.:f118:
    4. Cevap: Cep Telefonlarında Ortak Şarj Aleti

  benden önce davranmışsın bu saatte bu haberi vermek için nete girmiştim tebrik ederim ellerine sağlık wish cim ((:
    5. Cevap: Cep Telefonlarında Ortak Şarj Aleti

  Çok güzel bir düşünce artık şarjımızı unuttuğumuzda başkasından rahatlıkla şarj isteyebiliriz:f40: tşkler WisH