Cep telefonlarına dikkat

'Teknoloji Haberleri' forumunda Haberci tarafından 7 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. CEP TELEFONLARINA DİKKAT


  Cep telefonunuz kaybolursa ya da çalınırsa ne yapacağınızı biliyor musunuz? Basit bir olay gibi görünse de olayın ciddi riskleri bulunuyor.

  Telefonunuzu kullanacak olan kişi, 2 bin 500 civarındaki abone merkezlerinden birine gidip sahte bir kimlikle "sim kart" almak suretiyle, telefonunuzu kullanmaya başlayabilir.

  Telefonunuz; hırsızlık, tehdit, şantaj, terörizm veya yasa dışı başka bir olayda ya da eylemde kullanılırsa, IMEI denilen elektronik kimlik bilgisinden hareketle size ulaşılabilir. Hemen ardından da haksız bir suçlama veya tutuklama ile karşılaşabilirsiniz.

  NE YAPMAK GEREKİYOR?
  Cep telefonunuzun kaybolması ya da çalınması halinde, sevimsiz bir suçlama veya tutuklama ile karşılaşmak istemiyorsanız; yapmanız gerekenleri not etmenizde fayda var… Öncelikle Cep telefonunuzun IMEI numarasını, uygun bir yere kaydedin. Cep telefonunuz kaybolduğunda veya çalındığında, Telekomünikasyon Kurumu Bilgi İhbar Merkezi'ni 444 97 77 veya 0312 232 23 23 numaralardan arayarak, cep telefonunuzu geçici olarak kullanıma kapattırın.

  Cep telefonunuzun IMEI numarasını bilmiyorsanız "* # 06 #" tuşlarına basarak, Elektronik kimlik belgenizi öğrenebilirsiniz. Hatta bununla da kalmayın cep telefonunuzun arka kasasındaki IMEI numarasını bulun. İkisinin de aynı olması gerekir. Aksi halde, elinizdeki telefonun IMEI numarası klonlanmış yani elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş olabilir.

  SATARKEN DİKKAT
  Türkiye'de 50 milyon civarında daha önce kullanılmış, şu anda yenisi alındığı için kullanılmayan, cep telefonu var. Bunların, elden üçüncü kişilere belgesiz satışı da son derece riskli.

  Telefonunuzu alan kişi veya onun sattığı kişi, yasa dışı bir olayda kullandığında, sizin başınız ağrıyabilir. İkinci el telefonların, bunu alan firmaya "gider pusulası" karşılığı satılması gerekiyor. Gider pusulasına, sattığınız cep telefonunun IMEI numarası da yazılacak, bu da sizi satışı belgelendirme yönünden rahat ettirecek.