Cennette hangi eşle birlikte olunacak?

'Kadınca' forumunda Semerkand tarafından 12 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Cennette hangi eşle birlikte olunacak?
  Erkekler için cennette tek eş olmayacaktır.
  Cennette eşini nasıl bulacak ?

  Dünyada birden fazla evlenmiş bile olsa herhangi birini seçmek zorunda kalmayacak. Birkaç evlilik yapmış kadınlar içinse; farklı rivayetler vardır:
  Bir rivayete göre dünyada birden fazla evlenmiş olan bir kadın, cennette huyu en güzel olan eşini tercih edecek

  ... Resulullahın zevcesi Ümmü Seleme anlatıyor:
  “Ya Resulallah! Bizim kadınlarımızdan dünyada iki, üç ve dört kocaya varanlar var. Cennette bunların hangisi kocası olacak? dedim. Resulullah (s.a.v.):
  “Ümmü Seleme! O kadın evlendiği erkeklerden huyu en güzel olanı seçerek: Onu bana eş kıl! diyecek. Ümmü Seleme! Huyu güzel olan hem dünyada, hem ahirette mutludur. İki âlemin de mutluluğuna kavuşur buyurdu. (Tergib ve Terhib)

  Diğer bir rivayete göre dünyada birden fazla evlilik yapmış olan bir kadın cennette son eşiyle birlikte olacaktır

  Ümmüd-Derda kocasının ölümünden sonra kendisiyle evlenmek isteyen Hz. Muaviyeye; vefat eden eşi Ebud-Derdanın: “Kadın cennette son kocasının olacaktır. Dolayısıyla benden sonra başkasıyla evlenme. dediğini söylemiştir. (İmam Şaranî, Muhtasar-ı Tezkiretül-Kurtubî )

  Bu rivâyetler arasında bir çelişki yoktur. Çünkü kadının, güzel ahlaklı olan, kendisine karşı iyi davranan kocasını tercih edeceği açıktır. En son evlendiği kimseye eş olması ise, eşlerin her biri güzel ahlaklı olup, birini diğerine tercih edememesi durumu için söz konusu olabilir.


  [​IMG]