Cenneti Müjdeleyen Hadisler Nelerdir

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Nalan tarafından 22 Oca 2013 tarihinde açılan konu

 1. Cenneti Müjdeleyen 40 Hadis

  Peygamber Efendimizin yol gösterici 40 hadisi...
  1. Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.
  2. Allahın rızası, anne ve babanın rızasındadır. Allahın öfkesi de anne babanın öfkesindedir.
  3. Bağışını geri alan kimsenin durumu şu köpeğin durumu gibidir: Yalını yer, iyice doyunca kusar. Sonra kusmuğuna tekrar dönüp onu yer.
  4. Bir genç, ihtiyar bir kimseye yaşı sebebiyle ikramda bulunursa, Allah yaşlılığında ona ikram edecek kimseleri mutlaka takdir eder.
  5. Bir insan ölünce üç kişi hariç herkesin ameli kesilir: Sadaka-i cariye bırakan, veya istifade edilen bir ilim bırakan veya kendine dua edecek salih evlat bırakan.
  6. Bir müslümanın diktiği ağaçtan veya ektiği ekinden insan, hayvan ve kuşların yedikleri şeyler, o müslüman için birer sadakadır.
  7. Biriniz kardeşini Allah için seviyorsa ona sevdiğini söylesin.
  8. Bizi aldatan bizden değildir.
  9. Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın evladına duası.
  10. Sizin en hayırlınız kuranı öğrenen ve öğretendir.
  11. Size vermekte olduğu nimetlerden ötürü Allahı sevin, benide Allah beni sevdiği için seviniz.
  12. Cennet anaların ayağı altındadır.
  13. Resülullah aleyhissalatu vesselama: “En efdal insan kimdir? diye sorulmuştu. “Kalbi mahmüm (pak), dili doğru sözlü olan herkes buyurdular. Ashab: “Doğru sözlülüğün ne demek olduğunu biliyoruz. Mahmümul-kalb ne demektir? diye sordu. “(Mahmüm kalb), Allahtan korkan tertemiz kalptir, içinde günah yoktur, zulüm yoktur, kin yoktur, hased yoktur buyurdular.
  14. Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim, kardeşinin ihtiyacını görürse Allah da onun ihtiyacını görür. Kim bir müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, Allah da o sebeple onu kıyamet gününün sıkıntısından kurtarır. Kim bir müslümanı örterse, Allah da onu kıyamet günü örter.
  15. Dul ve fakirlere yardım eden kimse, Allah yolunda cihad eden veya gündüzleri (nafile) oruç tutup, gecelerini (nafile) ibadetle geçiren kimse gibidir.
  16. Müslüman bir kimsenin, bir malda kusur olduğunu bildiği halde, müşteriye haber vermeden satması haramdır.
  17. Ey iman edenler Allahın size helal ettiği temiz şeyleri haram kılmayın, hududu da aşmayın. Doğrusu Allah, aşırı gidenleri sevmez. Allahın size verdiği rızıktan temiz ve helal olarak yiyin. İnandığınız Allahdan sakının.
  18. Mümin kardeşinle münakaşa etme, onun hoşuna gitmeyecek şakalar yapma ve ona yerine getirmeyeceğin bir söz verme.
  19. Halka teşekkürde bulunmayan Allah a şükretmez.
  20. Mümin kardeşine tebessüm etmen sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır.
  21. Her kim borçlu fakire mühlet verir, yahut borcundan indirirse Allahu Teala da onun Arşının gölgelerinden başka hiçbir gölgenin bulunmadığı kıyamet gününde arşının gölgesi altında dinlendirir.
  22. Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.
  23. Herhangi bir müslüman çıplak bir müslümanı giyindirirse, Allah da ona Cennetin meyvelerini ikram eder. Herhangi bir müslüman susuz bir müslümanı suya kandırırsa, Allah da ona ağzı mühürlü (el değmemiş) Cennet meşrubatından ikramda bulunur.
  24. Komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir.
  25. Hiçbir baba, çocuğuna, güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez.
  26. Hiçbir kimse, el emeği ve helal kazancından daha hayırlı bir yemek yememiştir.
  27. Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.
  28. Hiçbiriniz kendisi için istediğini mümin kardeşi için istemedikçe gerçek iman etmiş olamaz.
  29. Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin, eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin, buna da gücü yetmezse kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir.
  30. İlim öğrenmek üzere yola çıkan kimseye, Allah cennet yolunu kolaylaştırır.
  31. Kim inanarak ve sevabını Allahtan bekleyerek ihlâs ile oruç tutar ve kıyam ederse (teravih namazı kılarsa) annesinden doğduğu günkü gibi günahlarından temizlenir.
  32. İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur; eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.
  33. Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, kendisine onun kadar sevap yazılır. Üstelik bu sebeple oruçlunun sevabından hiçbir eksilme olmaz.
  34. İnsanlar eğer Ramazan ayının kıymet ve ehemmiyetini hakkıyla bilselerdi, ümmetim, bütün senenin Ramazan olmasını temenni ederdi.
  35. Kim bir hayırli isi yapmaya yönelirse, onu yapan kadar mukafat alir.
  36. İnsanlar yaşadıkları gibi ölürler.
  37. Karşılıklı ticarette ticaret yaptığın kişinin namaz kılması seni kandırmasın.
  38. İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.
  39. İşçiye ücretini, alnının teri kurumadan veriniz.
  40. Kim kötü ve çirkin bir iş görürse onu eliyle düzeltsin, eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin, buna da gücü yetmezse kalben karşı koysun. Bu da imanın en zayıf derecesidir.
   
Yükleniyor...