Cennet Papağanı bakımı

'Eğitim Merkezi' forumunda Dark tarafından 23 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu


 1. Cennet Papağanlarının Bakımı

  Doğalarında aynı muhabbet kuşları gibi, çiçek ve bitki tohumları, ayçiceği tohumu (bildiğimiz tuzsuz çekirdek) yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ile beslenmektedirler. Hazır yem olarak muhabbet kuşu için hazırlanmış paket yemler cennet papağanınız için de uygundur ama sadece hazır yem beslenme için yeterli değildir. Her gün mutlaka taze meyve ve sebze verilerek vitamini bu şekilde almaları sağlanmalıdır. Meyvelerin tümü kabul edilir olmakla birlikte, yüksek su içerikleri nedeniyle isale sebebiyet vermemek için küçük miktarlarda sunulmalıdırlar.

  [​IMG]

  Ayrıca meyve çekirdekleri toksik etki yapacağı için mutlaka ayıklanmalıdır. Günlük olarak verilebilecek karışım nijer, akdarı, keten tohumu, yulaf, mevsimine göre elma, muz, portakal, kayısı, şeftali, üzüm şeklinde olabilir. Sebzelerden yeşil ve kırmızı biber, brokoli, karahindiba, bezelye, kereviz, mısır, taze fasulye verilebilir. Erişkin bir cennet papağanına ek olarak fındık, fıstık (kabuksuz olarak), ceviz, pişmiş tavuk, yağsız ve tuzsuz peynir, yağsız yoğurt, pişmiş yumurta, pirinç, düşük şekerli düşük sodyumlu tahıl gevrekleri ve bunun gibi besinler verilebilir. Daha önce muhabbet kuşu konusunda değindiğimiz gibi toksik etkisi ile ölüme sebebiyet verebilen avokado, çikolata, elma çekirdeği asla verilmemelidir. Yağ ve tuz oranı yüksek besinlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

  Ek olarak kafeslerinde mineral takviyesi sağlayıcı gaga taşı (mürekkep balığı kemiği) bulundurmak gereklidir.

  Cennet papağanları Çiftleşme ve Üreme
  Evde üretim için oldukça uygun papağanlardır.

  Yavru almak istenildiğinde unutulmaması gereken en önemli husus aynı türleri birbiriyle çiftleştirmektir. Farklı türlerde cennet papağanlarının çiftleşmesinden %90 oranında ya sonuç alınamamakta, ya doğar doğmaz ölen yavrular elde edilmekte ya da sakat yavrular alınmaktadır. Bu hususa özellikle dikkat edilmesi gereklidir.

  Erişkin cennet papağanları üreme dönemlerinde her zamankinden daha gürültücü ve sinirli olabilirler. Agresif tavırlar sergileyebilirler.

  Üreme dönemlerinde aynı kafes içinde tek çift kuş olması daha uygundur. Yuvalık için uygun boyutlar 20x20x20 cm şeklindedir. Yuvayı cennetler kendileri hazırlayacaktır, siz talaş, kum, gazete kâğıdı vs. gibi maddelerle yuva hazırlamaya kalkışmayınız. Yuvayı hazırlayabilmeleri için kafeste boyasız kâğıt parçaları, kâğıt havlu, dallar, yuva ipi, saman, kuru ot ve banyoluk bulunmalıdır. (Banyoluk cennetlerin kâğıt parçalarını ıslatabilmesi için gereklidir. Ayrıca bu dönemde cennetlerin daha çok banyo yapmaya ihtiyaçları vardır). Çiftleşmeye hazır olan çift 4-5 gün içerisinde yuvalarını bu malzemeleri kullanarak hazırlar. Kafes dışında bulunmaya alışık kuşlar olsalar bile bu dönemde kafesin dışına çıkarılmamaları ve kafesin bulundukları odanın en sakin yerine taşınması cennetlerin rahat etmesi açısından uygun olacaktır.

  Çiftleşme olduktan sonra dişi cennet 10 gün içinde hepsi birer gün arayla olmak üzere 4-8 yumurta yapar. Kuluçka 22 ila 30 gün kadar sürer. 5-6 günlük yumurta alınıp ışığa tutulduğunda döllenip döllenmediği anlaşılacak durumdadır (kuluçka süresince yumurtalara dokunmak çok doğru değildir ancak döllenip döllenmediğinden şüphe duyuluyors,a bir kaşık yardımıyla yumurta alınıp, kısa süre içinde incelenip tekrar yerine bırakılırsa bir sorun yaşama olasılığı en aza indirilmiş olur). Kuluçka döneminden sonra yavrular yumurta sırasına göre birer gün arayla çıkmaya başlarlar.

  Tüysüz olarak yumurtadan çıkan yavrular, anne ve babasının ağızlarında onlar için hazırladığı sindirilmiş yiyeceklerle beslenirler. Bu nedenle kuluçka döneminde ve anne ile baba yavruları beslerken yumurta maması verilmesi faydalı olacaktır. Bu dönemde kafeste yukarıda değinilen taze meyve ve sebzeler günlük yemleri ile birlikte hazır bulundurulmalıdır. Yavrular doğduktan yaklaşık 1,5 ay sonrasına kadar yuvalıkta kalacaklardır. Bu süre içinde yuvalığı temizleme ihtiyacı duyulacaktır. Bunu yaparken yavrulara kesinlikle elle temas edilmemeli, bir kaşık yardımıyla yuvadan çıkarılmalı ve temizlik mümkün olduğunca çabuk halledilip tekrar yerlerine konulmalıdır. Yavruların ellenmemesinin nedeni ebeveynlerin bundan hoşlanmaması ve ellenmiş bir yavruyu yuvadan atabilme olasılıklarının olmasıdır.

  Yavrular yuvadan 38-45 gün sonra çıkmaya başlarlar. Yuvadan çıktıklarında tamamen anne babadan bağımsız değildirler. Tamamen bağımsız hareket edebilmeye yuvalıktan çıktıktan yaklaşık 2 hafta sonra başlarlar.

  Yavruların beslenmesinde ek olarak meyveli ve sebzeli konserve bebek mamalarını da kullanabilirsiniz. En azından bir yaşına gelene kadar çekirdek verilmemesi uygun olacaktır (çekirdek yavrularda çok daha hassas olan kursağı delerek ölümlere neden olabilir).

  Bir cennet papağanının yavru olduğu tüylerinin matlığından ve gagasının siyahlığından anlaşılabilir (yavru cennet papağanlarının gagası erişkinlerininkinin renginde değil, koyu kahve-siyah arasıdır ve büyüdükçe renk açılır). Yavru cennetler çok çabuk büyür kilo alırlar ve de çok kısa bir sürede yetişkin boyutlarına ulaşırlar. Burada dikkat edilecek husus göğüs kısmının düzgün ve şeklini tam olarak tamamlamış olmasıdır. Omurga kemiği, göğsün merkezinde bulunmalı ama bir çıkıntı veya sertlik oluşturmamalıdır, ayak parmakları belirgin, şekilli ve kuvvetli, nefes alışı yavaş ve düzgün olmalıdır. Aksi bir durum kuşun sağlıksız veya hasta olduğunun göstergesidir.
    2. Cevap: Cennet Papağanı bakımı

  Saol Eline sAglık Paylaşım İçin...
    3. Cevap: Cennet Papağanı bakımı

  :f63:[​IMG]
    4. Cevap: Cennet Papağanı bakımı

  Vermiş olduğun bilgiler için çok tesekkürler Dark. Benim bir sorum olacak daha önce 4 yıl kadar erkek cennet beslemiştim oldukca cana yakın ve sevimliydi çok kısa sürede evcilleşmişti ceryanda kaldığı için 4 senenin sonunda öldü.. 3 yıl aradan son suanda bir çift cennet aldım ilk sorum;
  1) çift oldukları için evcilleştirmek mümkünmüdür eğer mümkünse nasıl evcilleştirebilirim?
  2) cennetler kac yasında ciftleşmeye baslarlar benimkiler henüz 2 aylık daha
    5. Cevap: Cennet Papağanı bakımı

  Çift cennet papağanlarını evcilleştirmek yalnız olanlara nazaran daha zor. Çünkü eşler birbirlerini kıskanıyorlar. Tipitipe eş almadan önce ele geliyor ve uysal hareketler sergiliyordu ama daha sonra malesef hırçınlaştı ve kıskanç bir mahluk oldu. O yüzden rahatlıkla diyebilirim ki yalnız kuşları evcilleştirmek daha kolay.
  İkinci sorunuza gelince eş isteyen cennet papağanları bir şekilde bunu belli ediyor. En basit örnek tırnağınızı kafese yaklaştırın. Eğer tırnağınıza tepki veriyorsa eş istiyor denilebilir. Yada yem kusuyorsa buda eş istediğine bir örnektir. Eğer tam tarih istiyorsanız 6-7 aylıktan itibaren cennet papağanları eş istemeye başlıyor.
    6. Cevap: Cennet Papağanı bakımı

  teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için ; bir sorum daha olacak cennetin eş istiyor olması çiftleşecek erginliğe gelmiş bulunması mı demek yani 6-7 aylık cennet çiftleşebilir mi ?
    7. Cevap: Cennet Papağanı bakımı

  Bizim evdeki papağanlar için durum böyle ama bende bu konuda kesin budur diyecek kadar bilgiye sahip değilim malesef. 6 aylık cennet papağanımız eş istediğini belli etti kuşçumuz öyle söyledi en azından bende bu doğrultuda konuşabiliyorum.
    8. Cevap: Cennet Papağanı bakımı

  Arkadaslar merhaba ben bugun cennet kusumun erkeni ezdim cok agladim sizdwn rucam disisi yalnizliktan bi sorun cikarmi ben ne yapiyim es almak istemiyorum oluyolar tek bakmak istiyorum nasi davraniyim yuvalarini cikariyimmi lutfen acil cevap atin cok uzuluyorum lutfen
    9. Cevap: Cennet Papağanı bakımı

  merhaba ben uc gun once erkek cennet papagini aldm daha bir bucuk aylik cok neselidi oynuyodu ama bugun hep uyuyo ve bir gozu kapali ne yapmam gerekiyor bana bilgi verirmisiniz ve nasl beslemeliyim yeni aldigim icin bakiminla ilgili hic bilgim yok
    10. Cevap: Cennet Papağanı bakımı

  Bir cennet papağanı büyüttüğüm için size bir iki küçük ipucu verebilirim. Hayvanın size ve bulunduğu ortama alışması biraz zaman ister. Eğer hasta değilse durgunluğu bu nedenden olabilir. Hareketsiz, halsiz ve sessiz duruyorsa, yem yemiyorsa hemen bir uzmana göstermenizi tavsiye ederim.

  1,5 aylık bir cennet papağanında depresyon olur mu onu bilemiyorum ama yetişkin olanlarında yerinden, eşinden ayrılma durumlarında depresyon yaşanabiliyor ve hayvan kendi kendine zarar vermeye başlıyor.

  Beslenmesi ise diğer kuş türlerinden çok farklı değil. Küçük yaşlarında ithal yem tavsiye ederim. İleriki dönemlerde ise çekirdek karışımlı yemlerden kullanabilirsiniz.

  Ayrıca yıkanabilmesi için kafesinde mutlaka bir su bulundurun ve sürekli tazeleyin banyo suyunu. Cennet Papağanları yıkanmayı çok seven temiz hayvanlardır. Ayrıca kafese ayna koymamaya dikkat edin. Cennet papağanları aynalardan hoşlanmıyor ve asabileşiyor.

  Umarım hiç bir sorun yoktur ve en kısa sürede size uyum sağlar.
   


Similar Threads: Cennet Papağanı
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Cennet papaganı neden çiftleşmiyor 24 Kasım 2016
Eğitim Merkezi Cennet Papağanı Cinsiyet (Dişi ,Erkek) 6 Eylül 2009
Eğitim Merkezi Cennet Papağanı 16 Ağustos 2009
Eğitim Merkezi Cennet papağanı yavrusu 5 Haziran 2009
Eğitim Merkezi Cennet Papağan Türleri 6 Eylül 2009